1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Grup birbirini vurdu
Grup birbirini vurdu

Grup birbirini vurdu

Lice olaylarıyla ilgili tutanakta sadece havaya ateş açıldığı savunuldu: Uzun namlulu silahlarla jandarmaya saldırıldı. Birbirlerini vurdular!

A+A-
Diyarbakır Lice'de, Ramazan Baran ve Baki Akverdi adlı yurttaşların vurularak öldürüldüğü yol kesme eylemi sonrasında hazırlanmış tutanakta, jandarmanın sadece havaya uyarı ateşi açtığı ve göstericileri hedef almadığı ileri sürüldü.
 
Buna karşılık, göstericilerin uzun namlulu silahlar ve el yapımı bombalarla (EYP) saldırdığı, bir mevzinin yandığı ve bir asker çantasının parçalandığı belirtildi. Jandarmalar “Karşıdan gelen uzun namlulu silah atışını susturmak için havaya doğru G-3 tüfeği ile yaklaşık 50-55 el ateş ettik. Kesinlikle göstericileri hedef almadık” dedi. Bir asker, sırtından iki kurşunla vurularak öldürülen Ramazan Baran'ın “göstericiler tarafından açılmış ateşle vurulmuş olabileceğini” iddia etti.
 
İstihbarat çocuktan gelmiş!
 
Jandarma tarafından hazırlanan tutanağa göre, 1. Jandarma Tabur Komutanlığı 3. Komando Bölüğü emrinde görev yapan üç ve dördüncü timler 28 Mayıs'ta Lice-Bingöl karayolundaki Kevribel Tepesi'nde emniyet tedbiri aldı. Birinci jandarma komando timi de 29 Mayıs'ta isimsiz Meşelik Tepesi'ni tuttu. İddiaya göre, 'Şeref' adlı 10-11 yaşlarındaki çocuk jandarma timlerine Çalıbükü'nden birliklere ateş açılacağını söyledi. 10 yaşındaki çocuğun verdiği 'istihbarat' üzerine üçüncü ve dördüncü timler geri çekilirken, yerini Ankara 'dan gelen Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı'nda görevli iki time bıraktı. 4 Haziran'da Kıralan köyünde tedbir alan Bingöl Özel Hareket Birliği, iddiaya göre saldırıya uğradı. Çatışmalar 45 dakika sürdü.
 
Havaya ateş açmışlar
 
Tutanağa göre, 7 Haziran'da Kevribel Tepesi'nin doğusunda emniyet tedbiri alan dördüncü jandarma komando timindeki makineli tüfek mevzisine, “kayalık ve sık meşelik alandan yüzleri sarı kırmızı yeşil bezlerle kaplı olan, yaşları 20-25 yaş arasında olduğu, yaklaşık 25-30 kişi oldukları değerlendirilen saldırgan grubun yaklaştığı” görüldü.
 
Mevzideki Onbaşı Mustafa Yaşar, “Komutanım, geliyorlar. Bombaaa!” diye bağırdı. Ardından grubun, beton çivileriyle güçlendirilmiş EYP'ler ve ses bombalarını 5 metre mesafeden “öldürmek maksadıyla” mevzideki üç askere attığı ileri sürüldü. Üç askerin kendilerini 2 metre yükseklikten aşağıya attıkları savunuldu. “Uzun namlulu olduğu değerlendirilen” silahlarla askerlere ateş edildiği, jandarmanın “Dur, atma” diye ihtarda bulunduğu, karşıdan “Hepiniz öleceksiniz, TC'nin pis askerleri, burası size mezar olacak” denildiği iddia edildi.
 
Tutanağa göre, “saldırıya devam etmeleri üzerine dördüncü komando timi emir beklemeksizin meşru müdafaa kapsamında havaya uyarı ateşi açtı, doğu istikametindeki kayalık alandan uzun namlulu silahlarla 20-25 atım ateş edildi, saldırganlar taşıdıkları saldırganı bırakarak kayalıklara kaçtı”, kaçan gruptan üç dört kişinin 'pkk kıyafetli'olduğu öne sürüldü. Ramazan Baran olduğu sanılan bu yaralı helikopterle hastaneye sevk edildi.
 
'Birbirlerini vurdular'
 
Aynı grubun daha sonra, Meşelik isimli tepede emniyet alan üçüncü jandarma komando timine saldırdığı ve Üstçavuş A.Ç.'nin “Durun, gelmeyin” diye bağırmasına karşılık, “Apocular geldi, hepinizi öldüreceğiz” şeklinde yanıt verildiği, 25-30 atım ateş edildiği ileri sürüldü.
 
Raporda timin “meşru müdafaa kapsamında havaya ateş ettiği” savunulurken “Timin kesinlikle nişan almadığı, bununla beraber 20-25 kişilik saldırgan grup molotof bombaları, çivi ile desteklenmiş EYP'ler, havai fişeklerle 10-15 metre mesafeden öldürmek amaçlı olarak doğrudan mevzilere saldırıdığı, beton çivilerinin ağaçlara saplandığı, bir mevzide yangın çıktığı, bir sırt çantasının parçalandığı” belirtildi.
 
Otopsi sonucu
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın ölü muayene ve otopsi tutanağında Ramazan Baran'ın sırtından ve kuyruk sokumunun üstünden iki ayrı kurşunla vurulduğu, Baki Akdemir'in ise kasıktan ve sağ uyluktan kurşun yarası aldığı saptandı. Savcılıkta ifadeleri alınan Tim Komutanı E.Ç., “Ramazan Baran'ın arkadan gelen silahla vurulmuş olabileceğini düşünüyorum. Beni ve emrimdeki askerler kesinlikle hedef gözeterek ateş etmedik” dedi. Tim Komutanı A.Ç. de “Karşıdan gelen uzun namlulu silah atışını susturmak için havaya doğru G-3 tüfeği ile yaklaşık 50-55 el ateş ettim. Göstericileri hedef almadım” dedi.
 
Diyarbakır İHD yöneticilerinden Avukat Rehşan Bataray Saman, soruşturmada birçok incelemenin henüz sonuçlanmadığını vurgularken, “Ramazan Baran'ın sırtından öldürücü nitelikte iki ateşli silah mermisi ile vurulması, hedef alınmak sureti ile vurulduğuna işaret ediyor. Ancak sonuçlanmasını beklediğimiz inceleme ve araştırmalar sonucunda bazı hususların açığa çıkmasını bekliyoruz. Tabi, Türkiye 'de güvenlik güçleri tarafından işlenen suçlarda tavizsiz şekilde uygulanan cezasızlık uygulamaları da bu dosya nezdinde kaygılarımızı arttırıyor” dedi.
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT