1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Grev bitti ama sorun sürüyor
Grev bitti ama sorun sürüyor

Grev bitti ama sorun sürüyor

Cezaevlerinde sürdürülen açlık grevlerine destek amacıyla 10 gündür açlık grevinde bulunan BDP'liler, dün eylemlerine son verdiklerini açıkladılar.

A+A-

İmralı Cezaevi'nde ömür boyu hapis cezasını çeken PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın, önceki akşam kardeşi Mehmet Öcalan aracılığı ile açlık grevini sona erdirme çağrısı yapmasının ardından BDP Genel Merkezi, il ve ilçe teşkilatlarına bir talimat göndererek, açlık grevinin sona erdiğini bildirdi.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, dün yaptığı basın toplantısında açlık grevinin sona erdiğini açıkladı. Kışanak, “68 gün Türkiye siyasal tarihi ve Kürt özgürlük mücadelesi önemli bir sınav vermiştir. Öcalan, bir kez daha lider ve önder olduğunu ortaya koyan bir duruş sergilemiştir. Öcalan'ın Çağrısı, Türkiye ve Kürt halklarına bir nefes aldırmıştır” dedi.

10 gündür eylemdeydiler
Cezaevlerinde süren ve dün itibarıyla sona erdirilen açlık grevlerine destek için Diyarbakır DTK binasında 10 günden bu yana açlık grevinde bulunan milletvekilleri Gültan Kışanak, Aysel Tuğluk, Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncer, Adil Kurt ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir eylemlerine dün saat 11.00'de son verdi.

Açlık grevine son veren milletvekillerinden BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, açlık grevinin 60'ıncı gününde kendilerinin de eyleme başladıklarını eylemin ölüm olmadan sona ermesinden memnun olduğunu söyledi. Kendini sorumlu hissedenlerin 68 gün içerisinde yüzlerce eylem ve etkinlikle, tutukluların taleplerine destek verdiğini belirten Kışanak, tutuklu ve hükümlülerin 68 günde önemli bir sınav verdiğini anlatırken şöyle konuştu: “Sayın Öcalan bir kez daha lider ve önder olduğunu ortaya koyan bir duruş sergiledi.

Sayın Öcalan, bu eylemin sonuçlanmasındaki en önemli çağrı ve desteği sundu. İmralı'dan gelen çağrı hepimize, Türk ve Kürt halklarına, Türkiye'ye nefes aldırmıştır. Türkiye'yi bir kaos, felaketin kıyısından alan bir çağrı oldu. Açlık grevi bitiyor ancak, Kürt sorunu sona ermiyor. 68 günlük süreç bir irade beyanıdır. Sorunun çözümü konusunda, Öcalan'ın muhatap olduğu yönündeki ifade beyanıdır.” Yapılan konuşmalardan sonra kimi 10 kimi ise 8 gündür açlık grevinde bulunan BDP milletvekilleri ve DTK üyeleri açlık grevini sona erdirdiklerini açıkladı.

Kışanak ve Tuğluk, basın mensupları ve partililere kırmızı karanfil dağıttı. 68 Gün süren açlık grevi, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan aracılığıyla gönderdiği mesajla sona erdi.