1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gözler Musa Anter davasında
Gözler Musa Anter davasında

Gözler Musa Anter davasında

Cizre JİTEM davasından beraatın çıkmasından sonra gözler, 9 Kasım’da Ankara’da görülecek JİTEM ana davasıyla birleştirilen Musa Anter davasına çevrildi.

A+A-

 “Anter davası da aynı akıbete uğrayabilir” diyerek kaygılarını dile getiren Musa Anter’in oğlu Dicle Anter, “”Faili meçhul cinayetler yeniden başlayabilir” dedi.
 
Kürt halkının “bilgesi”, gazetecilerin “Apê Musa”sı Musa Anter’in, katledilmesinin üzerinden 23 yıl geçti. Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele’nin (JİTEM) 20 Eylül 1992 yılında katlettiği Musa Anter cinayeti henüz aydınlatılmadı. 21 yıl sonra açılan dava, “güvenlik” gerekçesiyle Diyarbakır’dan Ankara’ya taşındı. JİTEM ana davasıyla da birleştirilen davanın duruşması, 9 Kasım’da Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.


“Anter davası da aynı akıbet uğrayabilir”


Babasının katillerinin yargılanması için yıllardır mücadele yürüten Dicle Anter, Türkiye’de ciddi bir “hukuk ve demokrasi sorunu” olduğunu, bu dava süreçleriyle bir kez daha gördüklerini söyledi. Cizre JİTEM davasından Albay Cemal Temizöz’ün da aralarında bulunduğu 8 sanığın berat etmesinden sonra Musa Anter davasının akıbetinin de belirirsizlik kazandığını kaydeden Anter, davalarındaki azmettiricilere ilişkin yetkili kişilerin bu duruşmada tanıklık yapacağını aktardı.


Aygan duruşmada dinlenecek


Musa Anter davasındaki sanık itirafçı Akdulkadir Aygan’ın önümüzdeki duruşmada Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEBİS) üzerinden mahkemede dinlenebileceğini söyleyen Anter, “Musa Anter davasının failleri meçhul değildir, katiller belidir. Çünkü Musa Anter’in katledilmesi bireysel değil, örgütlü işlenen bir cinayettir” dedi.

Türkiye’nin şuan ki Kürt halkına karşı olan tutumlarından dolayı “Beyaz Toros” davalarından beraat kararlarının çıktığını ve bunu kuşkuyla izlediğini ifade eden Anter, davada kuvvetli deliller olmasına rağmen bir yol kat edilmediğini vurguladı. Anter, “Suç işleyen kişilerin, basit gerekçelerle bu davaları etkilemesi bir hukuk skandalıdır. Eğer bu davalar sonuçlanmazsa, Kürtleri ikinci, hatta üçüncü sınıf vatandaşlığına düşürecekler” diye konuştu.


“Faili meçhul cinayetler yeniden başlayabilir”


Anter, faili meçhul cinayetler aydınlanmadıkça Türkiye’nin “şüpheli bir devlet” olarak ortada kalacağını belirterek, “Şu anda tekrardan bir savaş ortamı yaratılmak isteniyor. Bu savaşı evvelden yaşamış halklar olarak, faili meçhul cinayetlerin tekrardan başlamayabileceği konusunda kaygılarımız var” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler