1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gözler F-16'lara çevrildi
Gözler F-16'lara çevrildi

Gözler F-16'lara çevrildi

Diyarbakır'da 182'nci filoya ait bir F-16D'nin, eğitim uçuşu sırasında piste çakılması gözleri bu savaş uçaklarına çevirdi.

A+A-

ABD Hava Kuvvetleri'nin, gövdesinde çatlak tespit edilen 82 adet F-16'nın uçuşuna son vermesi, tehlike çanlarının çaldığını gösteriyor.

Zira Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde 'Savaşan Şahin' denilen 44 adet F-16D bulunuyor. Zaman'ın haberine göre bu uçakların da tıpkı Amerika'da olduğu gibi kontrolden geçmesi gerekiyor. Ancak Genelkurmay Başkanlığı'ndan konuyla ilgili net bir bilgi henüz verilmedi.

F-16 savaş uçakları, Türk hava Kuvvetleri'nin bel kemiğini oluşturuyor. Envanterde 240 F-16 yer alıyor. Filonun 44'ü ise ABD'nin sorun yaşadığı F-16D Savaşan Şahin uçakları. Askeri uzmanlar, Hava Kuvvetleri envanterinde yer alan bu uçakların da mutlaka özel bir incelemeden geçmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Aksi takdirde üzücü kazaların ortaya çıkabileceği endişesi dile getiriliyor. Türk hava sahası şu anda F-16 ve F-4 savaş uçaklarına emanet. Türkiye'nin de proje ortağı olduğu F-35'lerin teslim alınmasıyla birlikte iyice yaşlanan F-4'ler envanterden çıkarılacak. Türk pilotlar F-16 ve F-35'lerle uçmaya devam edecek.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT