1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Gözdağı vermeye çalışıyorlar'
'Gözdağı vermeye çalışıyorlar'

'Gözdağı vermeye çalışıyorlar'

Kışanak hakkında bir hafta içinde açılan 2 ayrı davaya ilişkin sert bir değerlendirme yaptı:

A+A-

Son hafta içinde hakkında biri örgüt üyeliği, diğeri de örgüt propagandası yapmak iddiasıyla, toplam 15 yıla kadar hapis istemiyle 2 ayrı dava açılan DBP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, açılan davaları değerlendirdi.

Peş peşe açılan davaların gözdağı vermeye yönelik olduğunu, Türk yargısının dönemin koşullarına göre suç ve ceza üreterek tamamen politik saikle dava açtığını vurgulayan Kışanak, yargının tarafsızlığı, bağımsızlığı ve meşruiyetinin tartışmalı hale geldiğini kaydeden Kışanak, davaların düşünce ve ifade özgürlüğüne, her türlü baskıdan uzak siyaset yapma hakkına açık bir müdahale anlamına geldiğini belirtti.


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, hakkında 2 ayrı dava açılması nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Açılan davaların hukuksal altyapıdan yoksun, konjonktürel davalar olduğuna dikkat çeken Kışanak “Türkiye yargısı uluslar arası hukuk standartlarını özümsemediği için dönemin koşullarına göre suç ve ceza üreten bir mekanizma haline gelmiştir” dedi.


Daha öncede benzer kaotik ortamlarda tamamen politik saiklerle davalar açıldığını vurgulayan Kışanak “Benim ve aynı kulvarda siyaset yaptığım binlerce yol arkadaşım hakkında da soruşturma ve dava açılmış,  binlerce kişi haksız ve hukuksuz bir şekilde mağdur edilmiştir” ifadelerine yer verdi.


Yargının tarafsızlığı, bağımsızlığı ve meşruiyeti tartışmalı


Yargının tarafsızlığı, bağımsızlığı ve meşruiyetinin tartışmalı hale geldiğini de dile getiren Kışanak “Zaten tartışmalı olan Türk yargı sistemi son yıllarda muhalif kesimlere karşı takındığı tutum ile tarafsızlığını ve bağımsızlığını tümden yitirdiği gibi meşruiyeti de tartışmalı hale gelmiştir. Hakkımda açılan söz konusu davalardan ilki; 8 Mart 2015 tarihinde Dünya Emekçi Kadınlar Günün vesilesi ile yapılan mitingde yaptığım konuşma ile ilgilidir. Türkiye ve Ortadoğu’daki kadın mücadelesine ilişkin görüşlerimi kamuoyu ile paylaşmamdan ibarettir. Diğer dava ise Siyasi Partinin Eş Genel Başkanı olduğum dönemde yürüttüğüm siyasi faaliyetler, katıldığım toplantılar, konferanslar maalesef suç delili olarak dosyaya eklenmiştir” dedi.


Amaç gözdağı


Açıklamada, açılan her iki davanın da düşünce ve ifade özgürlüğüne, her türlü baskıdan uzak siyaset yapma hakkına açık bir müdahale anlamına geldiğine işaret eden Kışanak “Aynı zamanda siyaset yapmaya, ülkenin temel sorunlarına alternatif çözümler üretmeye engel oluşturmaya ve gözdağı vermeye yönelik uygulamalardır. Hiçbir zaman kabul etmediğimiz bu uygulamaları, bundan sonra da kabul etmeyeceğiz. Her şeye rağmen memleketin temel sorunları hakkında fikir üretmeye, fikirlerimizi yüksek sesle kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler