1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gözaltı operasyonları sürüyor
Gözaltı operasyonları sürüyor

Gözaltı operasyonları sürüyor

Geçtiğimiz gün startı verilen siyasi soykırım operasyonları, dün de devam etti.

A+A-

Diyarbakır, Şırnak, Mardin, Batman, Urfa, Van, Siirt, Bursa, Antep, Adıyaman, Muş, Adana, Hakkari, İzmir, İstanbul, ve Ağrı'da evlere düzenlenen baskınlarda yüzlerce kişi gözaltına alındı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, il merkezinde ve Bismil, Ergani, Silvan ve Lice ilçelerinde 90 adrese düzenlenen operasyonlarda toplam 53 kişinin yakalanarak gözaltına alındığı belirtildi.


DİYARBAKIR


Diyarbakır'ın birçok noktasında dün gece saatlerinde evlere düzenlenen baskınlarda 13 kişi gözaltına alındı. Farklı ilçe ve mahallelerde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan yurttaşların isimleri şu şekilde: Ercan Demir (31), Rezan Aykal (20), Rozerin İldan (22), Cemal Alkan (29), Dara Arıkboğa (17), Ramazan Akçiçek (55), Bilal Çelik (22), Ömer Doğrudemir (17), Ahmet Güzel (28), Dogan Güler (18), Ozan Başbuğ (19), Şehmus Aydemir (24) ve Şehitlik Mahallesi Özgür Eşit Yurttaş Derneği Eşbaşkanı Atlila Türkeku. 

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesi Mevlana Halit Mahallesi'nde ise mahalle muhtarı Aziz Ezer'in evine baskın düzenlendi. Gerekçe göstermeden evde arama yapan polis gözaltı yapmadan evden ayrıldı.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde ise, dün akşam gerçekleştirilen Suruç protestosuna katılan Veysi Gülüp, Mahşuk Uyanık, Ömer Güneş ve Mehmet Raşit Uyanık adlı yurttaşların düzenlenen ev baskınlarında gözaltına alındığı belirtildi. 

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, il merkezinde ve Bismil, Ergani, Silvan ve Lice ilçelerinde 90 adrese düzenlenen operasyonlarda toplam 53 kişinin yakalanarak gözaltına alındığı belirtildi.
 
ADANA

Adana'nın Yüreğir ve Seyhan ilçesinde polis, helikopter desteği ile çok sayıda eve baskın düzenledi. Baskınlarda kapılar kırılarak evler alt üst edildi. Aramalar ardından 6'sı çocuk toplam 54 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen 48 kişinin Adana Emniyet Müdürlüğü'ne, 6 çocuğun ise Adana Çocuk Şubesi'nde tutulduğu belirtildi. 

Bu arada gözaltına alınanlar arasında DAİŞ üyelerinin de olduğu kaydedildi. 

Jandarma tarafından gözaltına alınan 9 kişi adliyede

Dün jandarma tarafından yapılan ev baskınlarında "örgüt üyesi olmak", "örgüt adına suç işlemek" ve "kamu malına zarar vermek" iddiasıyla gözaltına alınan Bahri Kaplan, Ferhat Kaplan, Engin Özer, Mustafa Özer, Osman Özer, Şahin Özer, Mehmet Ali Kaya, Mecnun Hasanoğlu ve Velat Hasanoğlu ise, Adana Adliyesi'ne sevk edildi. 9 kişinin savcılıkça ifadelerinin alınması bekleniyor. 

AĞRI

Ağrı'da ise polis baskınlarının hedefinde Kürt siyasetçileri vardı. Ağrı merkezde sabah saat 04.00 sıralarında özel hareket polisleri, bazı evlere baskınlar düzenledi. Baskın yapılan evlerin arasında HDP, DBP ve belediye meclis üyelerinin evleri de bulunurken, baskınlarda polislerin yurttaşlara hakaret ettiği belirtildi. Baskınlarda aralarında Hamit Taşdemir, Yusuf Taşpınar, Kerem Çarboğa, Melik Çartı, Celal Çerlik, Özcan Babayiğit ile birlikte çok sayıda kişi gözaltına alınarak İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesindeki baskınlarda ise Fırat Balıkçı ve Engin Yakut gözaltına alındı.

Patnos'ta ise sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında Turgut Seven, Gökhan Merdane ve Maşallah Gökkuş isimli yurttaşlar gözaltına alındı. Gözaltına alınan yurttaşlar Patnos İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. 

VAN

Van'ın birçok mahallesine polis eş zamanlı baskın düzenledi. 48 noktaya düzenlenen ev baskınlarında aralarında HDP ve DBP'li yöneticilerinin de bulunduğu onlarca kişinin gözaltına alındı. Yapılan ev baskınlarda evlerin kapı ve pencereleri kırılırken, gözaltına alınanlar Van Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

İZMİR

İzmir'in Menemen ilçesinde ise, sabah saatlerinde polis çok sayıda eve baskın düzenledi. Yapılan baskınlarda ilk belirlemelere göre 22 kişi gözaltına alındı. Evlerin didik didik arandığı operasyonda gözaltı sayısının artacağı belirtiliyor.

ADIYAMAN 

Bu sabah saatlerinde Adıyaman'da da yapılan ev baskınlarında HDP il yöneticisi Bahri Yıldız, Mahmut Alkayış, Haydar Gözel, Emin Kılıç, Ali Alper, Seydi Yıldız, Hüseyin Çavuş'un da aralarında bulunduğu 16 kişi gözaltına alınıp Adıyaman Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

ANTEP

Antep'in İslahiye ilçesinde yapılan ev baskınlarında HDP üyesi oldukları öğrenilen 2 kişi gözaltına alındı. Kentte 3 gün önce 7'si çocuk 9 kişi gözaltına alınmış, çocuklar serbest bırakılırken 2 kişi, "Örgüt üyesi" oldukları iddiasıyla tutuklanmıştı. 

URFA

Urfa merkezde bulunan bazı adreslere polislerce sabah saatlerinde baskın düzenlendiği öğrenildi. Yapılan ev baskınlarında İbrahim Pala'nın aralarında bulunduğu bazı yurttaşlar gözaltına alındı.

Ceylanpınar'da gözaltı sayısı artıyor

Ceylanpınar'da 2 polisin kaldığı evde öldürülmesinden sonra Urfa'nın Ceylanpınar, Suruç ve Viranşehir ilçelerinde de birçok eve baskınlar düzenlendi, 50'yi aşkın kişi gözaltına alındı. Ceylanpınar'da 2 gün önce yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 7 kişiden 4'ü serbest bırakılırken, önceki gece ve dün gün boyu devam eden ev baskınlarında ise Ömer Kılıç, Ayşe Işık, Elif Bozan, Derviş Konur, Berfin Sürer, Yılmaz Altunay, Orhan Can, Uğur Altun, Aslan Bulut, Vedat Fırat, Eyüp Polat, Ömer Aslan, Murat Donuker ve polislerin öldürüldüğü evin sahibi Lütfi Abir gözaltına alındı. 

İlçede bugün sabah saatlerinde de sürdürülen ev baskınlarında en az 10 adresin basıldığı belirtilirken, şu ana kadar Aslan Kahraman ve Zülfikar Işık isimli yurttaşların gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltı sayısının artacağı belirtiliyor. İlçede gözaltı operasyonlarının devam ettiği bildirildi. 

Suruç ve Birecik'te gözaltı

Suruç ilçesi ve kırsal mahallelerde ise bugün yapılan ev baskınlarında Ferit Ak, Bozan Demir, Sabri Aydın, Mehmet Salih Alakuş ve Azadiya Welat Gazetesi çalışanı Mustafa Taşdemir'in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.


Birecik ilçesinde de bir çok mahalledeki evlere eşzamanlı baskın düzenlendi. Yapılan ev baskınlarında Ömer Karadağ, Hayrettin Işık, Hanifi Karadağ, Savaş Cengiz, Ferhat Aslan, Mazlum Tekin, Mehmet Korkmaz, İsmet Güzeltaş ve Ahmet Ateş'in aralarında bulunduğu en az 11 kişi gözaltına alındı.

MARDİN 

Mardin'in Dargeçit (Kerboran) ilçesinde sabahın erken saatlerinde Bahçebaşı, Tepebaşı ve Sefa mahallelerinde eş zamanlı 5 eve baskın yapan polis ve özel hareket timleri Rezan Baran (24) ve Yasin Demir (26) isimli yurttaşları gözaltına aldı. Baskın yapılan 3 evden 2'sinde aranan kişilerin evde olmadığı bir evde ise aranan kişinin cezaevinde olduğu öğrenildi. Polisin cezaevinde olan oğlu Nihat Akdoğan gözaltına almak için geldiğini söyleyen Akdoğan'ın babası M. Emin Akdoğan, durumun bilinmesine rağmen yapılan baskına tepki gösterdi. 

Gözaltına alınan Rezan Baran (24) ve Yasin Demir (26) Dargeçit ilçe Emniyet Müdürlüğü'ndeki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Nusaybin ilçesinde ise, Fırat, Kışla ve Abdulkadir Paşa mahallelerinde düzenlenen ev baskınlarında biri çocuk 6 kişi gözaltına alındı. Hasan Bozkurt (60), Abdulkerim Kaçmaz (49), Vedat Er (18), Seyfettin Akat (22), Bayram Yalçın (27), L.Y. (17), İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

DERSİM 

Dersim'de sabah saatlerinde İl Emniyet Müdürlüğü polislerince Gazik, Esentepe ve Moğultay mahallelerinde ev baskınları düzenlendi. Baskın sonucunda Düzgün Kemal Akçiçek, Sinan Çiçek, Ahmet Kıt, Celal Candemir, İmam Kara isimli yurttaşlar gözaltına alınarak emniyete götürüldü. 

BATMAN 

Batman'da dün sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 5 kişi, adliyeye sevk edildi. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından 4 kişi tutuklanırken, 1 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 

9 kişi gözaltına alındı

Batman'da dün geceden bu yana kentin farklı adreslerine polislerce yapılan ev baskınlarda 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 3 kadın Batman Emniyet Müdürlüğü'ndeki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. B.A., B. İ., Welat Ezer, Engin Afar, Abdulhakim Küze, Abdurrahman Imir ise Batman Emniyet Müdürlüğü'nde tutuluyor.

ŞIRNAK 

Şırnak'ın Cizre ilçesine bağlı Tepeönü (Batılê) köyüne, gece saatlerinde yüzlerce asker, özel harekat timleri ve polisler, zırhlı araçlarla baskın düzenledi. Köyde bulunan birçok evin kapı pencereler kırılarak içeri giren asker ve polisler, yurttaşlara hakaretlerde bulunurken, evlerde aramalar yapıldı. Aramadan sonra Halise Kartal (22), Seyithan Erdin, Halis Okyar, Mustafa Kaplan, Ali Güngör isimli yurttaşlar gözaltına alındı. 

İSTANBUL 

Operasyonlar kapsamında yüzü aşkın kişinin gözaltına alındığı İstanbul'da bu sabah saatlerinde de ev baskınları gerçekleştirildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polislerce Beyoğlu Hacıahmet mahallesinde bir çok eve yapılan operasyonda çok sayıda kişi gözaltına alındı. Polis girdiği evleri de adeta talan etti. Gözaltına alınanlar Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler