1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Göz kapağı düşüklüğüne dikkat
Göz kapağı düşüklüğüne dikkat

Göz kapağı düşüklüğüne dikkat

DİYARBAKIR - Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Şeyhmus Arı, göz kapaklarının içe doğru dönmesinin görme kaybına yol açabileceğini söyledi.

A+A-

Memorial Dicle Hastanesi’nde görevli Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Şeyhmus Arı, göz kapaklarının düşüklüğü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Doç. Dr. Arı, toplumda yaygın olarak görülen göz kapağı düşüklüklerinde, kapakların dışa veya içe dönmesinin göze oldukça ciddi sorunlara neden olduğunu söyledi.

Göz kapağı düşüklüğünün doğumsal nedenlerle birlikte sonradan da oluşabileceğini aktaran Doç. Dr. Arı, bunlara uygulanacak cerrahi müdahalelerle görme alanı ve görme artışının sağlanabileceğini dile getirdi.

"Basit göz fonksiyonu göz kaybına neden olabiliyor"

Göz kapağının dışa doğru dönmesinin altında birçok sorunun yattığına değinen Doç. Dr. Arı, şöyle konuştu:

"Yaşlılığa bağlı olarak göz kapağının stabilitesini sağlayan ya da yapılarda meydana gelen gevşeme nedeni ile göz kapağı dışa doğru dönmekte ve buna bağlı olarak da göz yapıları dış ortama daha hassas hale gelmektedir.

Göz kapaklarındaki bu yapıları tekrar eski haline getirilmesi ile hem fonksiyonel hem de kozmetik bir sonuç elde edilebilir. İçe doğru dönen göz kapağı, kirpikler göz yapılarına temas etmekte ve çok basit göz enfeksiyonlarından göz kaybına gibi birçok nedene yol açmaktadır. Bunu önlemenin yolu da yine cerrahi müdahale ile gerçekleşir. Cerrahi müdahale ile yine eski pozisyonuna kazandırılması sağlanması hem de fonksiyonel olarak da göz kapağı üzerindeki kirpiklerin göze teması engellenerek bu tablonun düzelmesi mümkün."

Çocuklarda göz tembelliğine dikkat

Göz kapağının kapanamaması durumunda buna erken dönemde müdahale edilmediğinde hastalığın göz tembelliğine dönüşeceğini de vurgulayan Doç. Dr. Arı, "Çocuklarda ilk iki, üç ay içerisinde göz kapağı açılmıyorsa, doğumsal nedenlerden dolayı göz kapağı düşüklüğü varsa ışığın göze girişini arttırmak amacıyla göz kapağının açılması, kapak operasyonunun yapılması tembellik oluşumunun önlenmesi açısından oldukça önemlidir" diye konuştu. 

(YRT-MP-Y)

HABERE YORUM KAT