1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Göz doktorundan hastalarına güvenlik sorunu anketi
Göz doktorundan hastalarına güvenlik sorunu anketi

Göz doktorundan hastalarına güvenlik sorunu anketi

DİYARBAKIR- Özel Bağlar Hastanesi'nde görevli göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Lokman Balyen, hastaneye gelen hastaların tedirginlikleri, karşılaştıkları sorunları araştıran bir anket çalışması yaptı.

A+A-

Op. Dr. Lokman Balyen, hastalara Bağlar ilçesinin sorunlarını ve hastaneye gelirken yaşadıkları sıkıntıları araştırmak amacıyla bir anket çalışması yaptı. Bin hasta üzerinde yapılan anket çalışması sonucu hastaların en sık karşılaştıkları sorunun kapkaç, hırsızlık ve güvenlik kaygısı olduğunu aktaran Op. Dr. Balyen, bu sorunların birlikte aşılabileceğini kaydetti.

Hukuki sistemden kaynaklanan arızalar nedeniyle suç oranının yükseldiğini belirten Op. Dr. Balyen, "Kapkaç ve hırsızlığın temelinde sosyoekonomik, sosyokültürel yapılar, eğitim düzeyleri, aile yapıları ve sosyolojik profilleri arasında yakın bir ilişki var. Kapkaç olayı sıradan bir hırsızlık hadisesi değil ekonomik, kültürel, sosyolojik, psikolojik boyutlarıyla araştırılması gereken, toplumu tehdit eden çok yanlı bir olaydır. Kapkaç eylemcileri yaşlı, kadın, çocuk, engelli ayrımı yapmadan her türlü şiddeti ve şiddet araçlarını kullanarak insanları mağdur etmektedir. Mağdur olanlar şikayetçi olduklarına pişman ediliyor. Diyarbakır'ın semtlerini kapkaççılar parsellemiş durumda. Sorun giderek daha korkunç bir hal alıyor. Diyarbakır'da yaşanan olayların yaralanmadan ölüme kadar uzanan şiddet olgusu ayrıca psikolojik travmalar, korkular, endişeler, can ve mal kayıplarına sebep oluyor. Bu tablo karşısında sessiz ve duyarsız kalmayalım" dedi.

Sorunlar karşısında alınması gereken önlemlere değinen Op. Dr. Balyen, polis ve vatandaşın işbirliği içinde olması gerektiğini vurgulayarak öğretmenlerin, sivil toplum kuruluşlarının, meslek örgütlerinin, öğrencilerin, medyanın polise yardımcı olması gerektiğini dile getirdi. Op. Dr. Balyen, "Güvenlik ve adalet sağlanmalıdır. Bu sorunların çözümü için halk polisle işbirliği içinde olmalıdır. Öğrenciler, öğretmenler, sivil toplum kuruluşları, medya polisin yanında olmalıdır. Açıkçası herkes polis olmalı, ayrıca poliste güvenilir ve güven duyulan kişi olmalıdır” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT