1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Görüşe çıkmama eylemi
Görüşe çıkmama eylemi

Görüşe çıkmama eylemi

Diyarbakır D Tipi Cezaevindeki siyasi tutukluların, hasta tutukluların durumuna dikkati çekmek için başlattığı 4 gün görüşe çıkmama eylemine bazı sivil toplum kuruluşları da basın açıklamasıyla destek verdi.

A+A-
Hasta tutukluların tahliyesine yönelik girişimler sonuc vermezken, Diyarbakır D Tipi Cezaevindeki siyasi tutuklular, yaşananlara dikkat çekmek için, dört gün görüşe çıkmama eylemi başlattı.
 
EYLEME SİVİL DESTEK
 
Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri (TUHAD-DER), İnsan Hakları Derneği (İHD), 78'liler Derneği ve Tabipler Odası Diyarbakır şubelerinin aralarında yer aldığı bazı sivil toplum kuruluşları basın açıklamasıyla eyleme açık destek verdi.Diyarbakır D Tipi Cezaevi önünde toplanan tutuklu ve hükümlü yakınları ile sivil toplum kuruluşları adına açıklama yapan eski Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı, Türkiye'de cezaevi inşaatlarının halen sürdüğünü söyledi.
 
"Halen Kürt sorunu cezaevleri sorunu olmanın ötesine geçmedi" iddiasında bulunan Anlı, ülkeyi yönetenlerin Kürtlere cezaevi müjdesi dışında bir müjde vermediğini öne sürdü.
 
ÖLÜMLER OLMADAN
 
Anlı, siyasi tutukluların hiçbirinin sağlıklı koşullarda tutulmadığını ileri sürerek, şöyle dedi:
 
"Modern, demokratik bir devlet, çözüm süreci olarak adlandırılan bu süreçte hasta tutsaklara acımasızca yaklaşarak, ölümlerini izleyemez. Durumu ağır 3 arkadaşımızın şahsında cezaevlerindeki tüm hasta tutsakların derhal salıverilmeleri gerekiyor. Bunların ölümlerini beklemek insanlığımızı yitirmek demek olacaktır. İnsanlığımızı yitirmemek için buradayız. Bu çağrımızı hergün yinelemeye devam edeceğiz."
 
GÖRÜŞMEME KARARI
 
Diyarbakır TUHAD-DER Başkanı Derya Us da hasta tutuklu ve hükümlülerin durumunun her geçen gün kötüye gittiğine değinerek, cezaevindeki siyasi tutukluların, hasta tutuklu ve hükümlülerin durumuna dikkati çekmek amacıyla başlattığı 4 gün görüşe çıkmama eylemine 4 gün boyunca sivil toplum kuruluşlarıyla basın açıklaması yaparak destek vereceklerini belirtti. Grup, açıklamanın ardından sessizce dağıldı.
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT