1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Görüntü kirliliğiyle mücadele devam ediyor
Görüntü kirliliğiyle mücadele devam ediyor

Görüntü kirliliğiyle mücadele devam ediyor

Belediyemiz, kentte belirlenen 6 adet alanın dışındaki yerlere asılan afiş ve pankartlara müdahale etmeye devam ediyor.

A+A-
Bugün de denetimlerini sürdüren Belediyemiz, izinsiz pankart ve afişlerin asılmamasını istedi, para cezası uygulamasının olduğunu hatırlattı.
 
Büyükşehir Belediyemizin, kentte görüntü kirliliğine yol açan, ana arterlerdeki elektrik direklerine, yön levhalarına ve tabelalara yapıştırılan afişleri sökme ve temizleme çalışmaları bugün (24 Şubat 2015, Salı) de devam etti.  Çalışma kapsamında, Çevre Koruma ve Denetleme Şubemize bağlı ekipleriz, Urfa yolu Peyas Mahallesi civarındaki direklere, yön levhalarına, tabelalara, duvarlara asılan pankart ve afişleri sökerek, temizledi.
 
Görüntü kirliliğini önlemeye yönelik çalışmalar hakkında bilgi veren Çevre Koruma ve Denetleme Şube Müdürümüz Mehmet Bıkım,  kurumların, sivil toplum örgütlerinin ve vatandaşların reklam ihtiyaçlarını giderebilmeleri için 6 adet pankart ve afiş asma noktası belirlendiğini belirterek, bu noktaların dışında asılan afiş ve pankartlara müdahale ettiklerini söyledi.
 
“Dağkapı Meydanı, Ekinciler Caddesi, Gevran Caddesi, Bağlar Dörtyol mevkii, Diclekent Park Ormanı'nın arka kısmı olarak belirlediğimiz alanların dışında kalan kısımlara asılan pankartlar ve yapıştırılan afişler kesinlikle toplanacaktır.” diyen Bıkım, söz konusu yerde de bu alanların dışına çıkıldığını, bu nedenle müdahale ettiklerini ifade etti.
 
'Para cezası uyguluyoruz'
 
Ekiplerin aynı çalışmayı Ofis Ekinciler, Gevran ve Akkoyunlu Caddelerinde de yürüttüğünü, pankart ve afişlerin tamamının toplandığını belirten Bıkım, afiş ve pankart asımıyla ilgili şu bilgiyi verdi:
 
“Şimdi yeni asılan afişleri, pankartları toplama çalışmalarını devam ettiriyoruz. Kesinlikle ve kesinlikle özel işletmelere, özel kuruluşlara pankart ve afiş asmalarına müsaade etmiyoruz. Ama resmi daireler, sivil toplum kuruluşları bize kendi pankartlarını asıldıktan 5 gün sonra kaldırma taahhütünde bulundurdukları takdirde belediyemizin belirttiği noktalara pankartlarını asmalarına izin veriyoruz. Aksi takdirde 5326 sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında yasak olan alanlara pankart asan vatandaşlarımıza 208 liradan 6 bin 377 liraya kadar bir para cezası uyguluyoruz.”
 
Kentte seçim dönemlerinde görüntü kirliğinin daha fazla olduğunu, son dönemde Kayapınar'daki muhtarlık seçimleri nedeniyle bu civarda da asılan pankartlar ve yapıştırılan afişler nedeniyle aynı durumun yaşandığını kaydeden Bıkım, sadece 1 ayda 256 adet pankartın toplandığını söyledi. Bıkım, vatandaşlara ricada da bulunarak, “Belediyemizden izin almadan, belirlediğimiz alanlar dışında kalan yerlere pankart ve afişler asmayın.” dedi. 
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT