1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Görmez'den Baydemir'e ziyaret
Görmez'den Baydemir'e ziyaret

Görmez'den Baydemir'e ziyaret

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “İstiyoruz ki, bu topraklarda onuru zedelenen hiçbir kardeşimiz kalmasın, yüreği buruk hiçbir insanımız kalmasın” derken Baydemir, din ada

A+A-

Kutlu Doğum Haftası'na katılmak üzere Diyarbakır'a gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof Dr.Mehmet Görmez, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti. Baydemir, Diyarbakır İl Müftüsü Nimetullah Erdoğmuş ile birlikte gelen Görmez'i belediye kapısında güllerle karşıladı.

Baydemir, bu yıl Diyarbakır'da yaşanan baharın her yıldan farklı olarak uzun süreceğini belirterek, “Çünkü iklimsel baharla barış iklimi birlikte devam ediyor. Barış ikliminin kalıcılaşmasını diliyorum” diyerek sözlerine başladı.  “Hepimizin el birliğiyle ülkemizdeki bütün yurttaşlarımızın arasında, bütün halklarımız arasında eşitlik, özgürlük, adalet ve birlikte yaşam temelli barışın inşasını inşallah hep beraber gerçekleştiririz” diyen Baydemir, Görmez'i Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinde yapmış olduğu konuşmanın içeriğinden dolayı kutladı. 70 yıllık ve özellikle son 30 yıllık zaman dilimi içerisinde çok büyük travmalar yaşandığına dikkat çeken Baydemir,  “Bu travmaları, bu acıları, bu kırgınlıkları sizin de belirttiğiniz gibi o hırkanın üzerinde bırakmak ve her birimiz bir ucundan tutarak yeni bir geleceği inşa etmek durumundayız” diye konuştu.

Diyarbakır'ın bütün semavi dinlerin yaşam bulduğu, inançlar arası saygının mekanlarından olduğunu söyleyen Baydemir;  kenti, Ortadoğu'nun kültür, sanat, ticaret ve turizm başşehri haline dönüştürmeyi hedeflediklerini ifade ederek “ İnşallah yakın gelecekte Diyarbakır kültür turizminin yanı sıra inanç turizminde de büyük bir merkez haline dönüşecektir” diye konuştu.

“Onurlu insan yaşamının en önemli vazgeçilmezlerinden bir tanesi de ekonomik ve sosyal kalkınmadır” diyen Baydemir,  barışla birlikte ekonomik ve sosyal kalkınmanın da gerçekleşeceğine olan inancını paylaştı. Görmez'in yaptığı konuşmayı anımsatan Baydemir, şunları söyledi: “Çok veciz bir değerlendirmeydi. Bundan önceki buluşmamızda da benim sizden ricam ve önerilerim olmuştu. Bugün Diyanet İşleri Başkanlığımızın barış sürecine kardeşleşme sürecine, kucaklaşma sürecine karşılıklı helalleşme sürecine sunmak istediği destekten dolayı heyecan duydum.  Sizin de desteklerinizle Türkiye'deki tüm müftülüklerimizi İl Müftülüğümüz ve belediyemiz ev sahipliğinde Diyarbakır'da ağırlamak isterim.”  

Din adamlarının sürece katkısı olacaktır

Baydemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir insanın, dili, inancı, kültürü, kimliği, onun onurunun olmazsa olmazıdır. Dolayısıyla bütün bu değerleri insanlarımıza vermekten asla imtina etmememiz lazım. Şükürler olsun ki mensubu olduğumuz din barış dinidir. Mensubu olduğumuz din bütün inançları, kavimleri, toplulukları, dilleriyle, kültürleriyle, inançlarıyla kabul eden bir dindir. Bu itibarla ben din adamlarımızın, alimlerin,seydaların kardeşlik hukukunun inşası sürecine çok büyük katkıları olacağına inanıyorum. Helalleşmede o manevi, insani duygu selinin oluşumuna katkı sunacaklardır.” Baydemir, sözlerini Türkçe, Kürtçe, Arapça “Hoş geldiniz” diyerek tamamladı.

Gönül dünyası imar edilmeli

Görmez de, 14 yaşındayken Seyf'ül Mülk'te ilk dini bilgilerini aldığını söyleyerek Diyarbakır'ın hafızasında özel bir yeri olduğuna dikkat çekti.  Diyarbakır'daki peygamber sevgisinin kendisini heyecanlandırdığını söyleyen Görmez, Diyarbakır'ın çok kadim bir kent olduğunu anımsatarak, , Seyfettin Amudi'nin kitaplarına hayranlığı olduğunu belirtti. Kuran'ı Kerim'de insanın yaratılış gayesini anlatan “Sizi yerden yarattım ve sizden yeryüzünü imar etmenizi istedim” ayetini hatırlatan Görmez, şöyle konuştu: “ İnsanlar yeryüzünü inşa ediyorlar da, imar etmiyorlar.  İnsanlar geçicidir ama şehirlerin maddi ve manevi hayatı kalıcıdır. Eğer insanlar gönül dünyalarını imar edemezlerse şehirleri de imar edemezler.  İnsanlar maalesef şehirler inşa ediyorlar, gökdelenler inşa ediyorlar ama gönülleri imar edemiyorlar.”

Görmez, Diyarbakır'ın tarihi dokusu ve manevi hayatı yüksek bir kent olduğunu ve burada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. “ İnşallah yürekler özgürlüğüne kavuşur” diyen Görmez, şunları söyledi:  “ Yürekler ne zaman özgür olur? İçinde sevgi, barış, kardeşlik olduğu zaman özgür olur. Yüreklerin en ağır yükü nedir? Kindir, öfkedir, düşmanlıktır, küslüktür, husumettir. Bütün bunlar yüreklere büyük bir yük getiriyor. Yürekler işgal edilmiş oluyor, yürekler işgal edilince kardeşlikler ihlal ediliyor. Sizin de ifade ettiğiniz gibi insan onuru çok önemli. Bu topraklarda istiyoruz ki onuru zedelenen hiçbir kardeşimiz kalmasın, yüreği buruk hiçbir insan kalmasın.”

Görüşmede Baydemir, Görmez'e üzerinde Diyarbakır'ın resmedildiği bir çini hediye ederken Görmez de Baydemir'e Kura'n tefsirinin yanı sıra, Erzurumlu İbrahim Hakkı Divanı, Yunus Emre Divanı ve Mehmet Akif Ersoy'un Safahat'ını hediye etti.

HABERE YORUM KAT