1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Görme engelli vatandaştan esnafa tepki
Görme engelli vatandaştan esnafa tepki

Görme engelli vatandaştan esnafa tepki

Diyarbakır’da kimi esnafın, kaldırımlarda engelliler için döşenmiş sarı şeritleri işgal etmelerine tepki gösteren görme engelli vatandaş, belediyenin de sorumsuz davrandığını söyledi.

A+A-

Engelli bireyler için kaldırımlara döşenen kabartmalı sarı şeritlerin esnaflar tarafından işgal edilmesi ve şeritlerin yapımında hatalı iş yapılaması görme engelli vatandaşları mağdur ediyor.


Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinde kimi esnafın, sarı şeritlerin üzerine eşya tezgâh kurmalarına tepki gösteren doğuştan görme engelli Süleyman Acar, belediyeyi bu konularda daha sorumlu davranmaya davet etti.


Şeritlerin ihlal edilmesi nedeniyle kaldırımda yürümekte zorluk çektiğini dile getiren Acar, artık huzurunun kalmadığını belirtti.


“Benim gibi engelliler için yapılmış yolu kullanamıyorum”


Çoğu zaman kaldırımlardaki eşyalara çarparak zarar gördüğünü belirten Acar, “Sözde hayatımızı kolaylaştırmak amaçlı görme engellilere yönelik yapılan sarı çizgiler yüzünden huzurum, tadım ve tuzum kalmadı. Fatih Caddesi’nden tutun, Bağlar’ın tamamına yakını böyle.

 

Esnaf, kaldırımlardaki sarı çizgilerin üzerini eşyalarıyla kapatıyor. Orada geçmekte olduğum sırada dükkân sahibi dışarıda ise eşyalara çarpmamam için beni çizginin dışına çıkararak geçiriyor. Eğer dükkân sahipleri dışarıda değilse de eşyalarına çarparak çoğu zaman zarar görüyorum. Bu da çok zoruma gidiyor. Çünkü o yol benimdir, ben ve benim gibi görme engelli olan kişiler için yapılmış. Ama o yolu kullanamıyoruz.” dedi.


“Başımı ağaca çarpıp bayıldım, belediye dikkate almadı”
Bazı şeritlerin, elektrik direkleri, elektrik trafoları ve ağaçların yanına döşenmesine anlam veremediğini söyleyen Acar, şu ifadeleri kullandı:


“Yanık Köşk’te 282. Sokak’ta bir ağaç var. Ağaç, sarı çizginin üzerinden geçiyor. Bir gün oradan geçerken, eğriliği tam kafamın üzerine geldiği için ağaca çarptım. Tabi çarpmamla bayılmam bir oldu. Oradaki birinden, kafamı ağaca nasıl çarptığımın göstergesi olacak şekilde resmimi çekmesini istedim. Şeritlerin bu tür hatalarla döşenmesine anlam veremiyorum. O resmi defalarca belediyeye götürmeme rağmen beni dikkate almadılar. Önüme çay bıraktılar. Önce beni dinliyormuş gibi yaptılar ama ben, beni dinlemediklerinin farkındaydım. Çünkü konuşmalarını ve kahkaha atmalarını işitebiliyordum. Sonra ‘Eş başkanlar şikâyetini değerlendirecekler’ diyerek, eve gönderdiler.”


“Ahirette kör olarak haşir olmamak için dünyada köre yardım etsinler”


Üzerine sorumluluk düşen herkesi sorumluluk almaya davet eden Acar, “Evime giderken çoğu zaman esnafın dışarıya bıraktığı eşyalara çarparak yaralanıyorum.

 

Zabıta, yolu kapatan esnafa müdahale etmek yerine simit ve çörek satmaya çalışan kişilerin peşinde koşmakla meşgul. Bu duruma seyirci kalmaya devam edenler varsa, dilerim ki Allah, onları da kıyamet günü kör haşir etsin.

 

Ben, Bağlar Belediyesinin eş başkanları olmak üzere, belediyenin bütün çalışanlarını Allah'a havale ediyorum. Ahirette kör olarak haşir olmamak için dünyada köre yardım etsinler.” şeklinde konuştu. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler