1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Görme engelli gence delil olmadan 13 yıl hapis cezası!
Görme engelli gence delil olmadan 13 yıl hapis cezası!

Görme engelli gence delil olmadan 13 yıl hapis cezası!

Görme engelinden dolayı engelli maaşı da bağlanan Yıldızhan'ın avukatı Ayşe Acinikli, müvekkiline ait hiçbir delil bulunmayan dosyadan görme engeline rağmen böylesi ağır bir ceza verilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

A+A-

Türkiye'de yargının, insan özgürlüğünü ve sağlığını hiçe sayarak verdiği kararlara her gün bir yenisi ekleniyor. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, yüzde 79 görme engelli Diyarbakırlı Selçuk Yıldızhan isimli Kürt gence, "örgüt üyesi olmak" ve "patlayıcı madde bulundurmak" iddiasıyla 13 yıl hapis cezası verildi. 2010 yılında memleketi Diyarbakır'dan bayram sebebiyle ablasının yanına İstanbul'a gelen Yıldızhan'ın tek talihsizliği bayramlaşma törenlerine katılmak için BDP Sultangazi İlçe Örgütü'ne gitmesi oldu. 11 Eylül 2010 tarihinde bayramlaşma ziyaretinin ardından ilçe örgütünden çıkan Yıldızhan, sigarasını yakmak için ilçe örgütünün önünden geçen bir kişiden çakmak istedi. Çakmak istediği sırada polisler tarafından iki genç de tartaklanarak, gözaltına alındı. Yıldızhan'ın çakmak istediği kişinin çantasından patlayıcı madde çıkması üzerine Yıldızhan ve diğer kişi gözaltına alınarak tutuklandı. 3 yıl boyunca kendisi hakkında hiçbir delil olmamasına ve çantasından patlayıcı madde çıkan kişinin de Yıldızhan'ı tanımadığını ifade etmesine rağmen tutuklu kalan Yıldızhan, geçtiğimiz hafta görülen karar duruşmasında, "örgüt üyesi olmak" ve "patlayıcı madde bulundurmak" iddiasıyla 13 yıl hapis cezası aldı.

'Selçuk derhal serbest bırakılmalı'

Yüzde 79 görme engeline rağmen sağlık sorunları hiçe sayılarak, 13 yıl hapis cezası verilen Yıldızhan'ın avukatı Ayşe Acinikli, müvekkilinin bir talihsizlik sonucu gözaltına alındığını ve hakkında hiçbir somut delil bulunmamasına ve olayla ilişkisinin tespit edilememesine rağmen önyargı ile cezalandırıldığını söyledi. Kararın kabul edilemez olduğunu ifade eden Acinikli, müvekkilinin tutuklu bulunduğu süre boyunca cezaevi koşullarından kaynaklı görme engelinin daha da arttığını kaydetti.

Acinikli müvekkilinin duruşmalarda hazırladığı savunmasını dahi görme engelinden dolayı okuyamadığını, mağduriyetinin mahkeme heyeti tarafından da görülmesine rağmen ağır bir cezai yaptırıma gidildiğini kaydetti. Müvekkili hakkındaki tek delilin de polislerin tuttuğu tutanak olduğunu belirten Acinikli, "Bir bombadan bahsediliyor. Ama bombanın üstünde çıktığı kişi gözaltına alındığı günden bu yana müvekkilimi tanımadığını sürekli olarak dillendirdi. Bu karar hukuka aykırıdır. Fakat kararın da ötesinde müvekkilimin ciddi bir mağduriyeti söz konusu. Dosyayı Yargıtay'a göndereceğiz; ama öncelikli talebimiz müvekkilimin derhal sağlık sorunları nedeniyle ve tedavi olma hakkının karşılanması için tahliye edilmesidir. İhlal edilen en önemli şey masumiyet karinesidir" dedi.

'Kardeşimin psikolojisi de bozuldu'

Yıldızhan'ın ablası Dilek Yıldızhan ise verilen kararın kardeşinin Kürt kimliğinden kaynaklı olduğunu ifade etti. Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan kardeşinin görme engelinden dolayı kendi işlerini dahi göremediğini ifade eden abla Yıldızhan, ayrıca kardeşinin kronikleşen ve tedavi edilmesi gereken farklı sağlık sorunlarının da olduğunu belirterek, verilen cezanın ardından kardeşinin psikolojisini de olumsuz etkilendiğini söyledi. Yıldızhan, "Kardeşim yüzde 79 görme engelli. Eğer bomba ile bir alakası olsa onlarca parmak izi olurdu. Bu verilen kararı kabul edemeyiz. Hiçbir delil yok ama kardeşim yüzde 79 engelli olmasına rağmen cezaevinde tutuluyor" dedi.

HABERE YORUM KAT