1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Görgü ailesinin dramı yürek burkuyor
Görgü ailesinin dramı yürek burkuyor

Görgü ailesinin dramı yürek burkuyor

Diyarbakır'da iki gözlü evde gelini ve iki torunu ile birlikte yaşam mücadelesi veren Hasan Görgün ve ailesinin dramı yürek burkuyor.

A+A-
 Mahalleli ve hayırseverlerin yardımı ile geçinmeye çalışan ailenin tek geliri yaşlı adamın üç ayda bir aldığı 300 lira maaş.
 
 
Diyarbakır'ın Sur İlçesi Melikahmet Mahallesi'nde ikamet eden Hasan Görgün, iki torunu ve gelini ile yoksulluk içerisinde bir yaşam sürüyor. Tek gelirleri üç ayda bir alınan 300 TL'lik bir yaşlılık maaşı olan aile, mahalleli ve hayırseverlerin verdikleri yardımlarla hayata tutunuyor.
 
 
Yoksul Ama Gururlu
 
 
Melikahmet Mahallesi Alacak Sokak 2. çıkmaz 1 numarada ikamet eden ailenin reisi 79 yaşındaki Hasan Görgün, bu hallerine rağmen kimseye dilenmeye niyetlerinin bulunmadığını belirterek, “Allah'ım nasıl nasip ve takdir ettiyse o olur. Rızık sahibi odur. Kiminin rızkı çok kiminin azdır ancak takdir onundur” diyerek ne kadar kanaatkar olduğunu da ifade ediyor.
 
 
Yaşına Rağmen Çalışmak Zorunda
 
 
Yıllar önce yakılan köylerinden çıkarak geldikleri Diyarbakır'da bu yaşına kadar, yoğurt satıcılığı ve hamallık yaptığını anlatan Görgün, şimdilerde muhtaç kalmamak için hasta olmadığı zamanlarda Diyarbakır Hayvan Pazarına giderek çobanlık yaptığını orada kimi zaman 5 kimi zaman 10 TL elde ettiğini belirtiyor. 
 
 
Valinin Verdiği Kartı Kaybetti
 
 
Bundan 4-5 yıl önce Diyarbakır Vali Yardımcılarından birisinin Hayvan Pazarını ziyaretinde kendisine verdiği bir kart verdiğini anlatan Hasan Görgün, “Kartı bana verdiğinde, 'Bu kartı kaybetme, inşallah bu kart sayesinde hiçbir zaman muhtaç kalmazsın' dedi bana.  Ben o kart ile sosyal yardımlaşmaya gittim. Bana erzaklar verildi, yemek verildi. Allah ondan razı olsun ismini bile bilmiyorum sadece Vali olduğunu söylediler o kadar. Ama ben o kartı kaybettim ve artık evime erzak girmiyor” dedi.
 
 
Maaşı Elektrik ve Su Parasına Yetmiyor
 
 
Üç ayda bir aldığı yaşlılık maaşının elektrik ve su ücretine ancak yettiğini, kimi zaman yetmediğini de kaydeden Hasan Görgün, yetişkin olan torunlarından birinin bir türlü iş bulamadığını, diğerinin ise yarım gün üniversiteye yarım günde çalıştığını ve ancak kendi masraflarını karşılayabildiğini dile getirdi. 
 
 
 
Hayırsız Evlat Babayı Dışarı Atacak
 
 
Vefat eden vefalı büyük oğlunun çocukları ve eşiyle yaşadığını anlatan Görgün, kendisinin iki oğlu ve bir kızının daha olduğunu ancak onların çok vefasız olduğunu, babalarına bakmadığını hatta vefasız bir oğullarının kaldıkları evi satarak kendilerinin dışarı atmaya çalıştığını anlatarak, “Bir oğlum kaldığımız bu yıkık evi satarak bizi dışarı atmak istiyor. Ben var oldukça buna müsaade etmem ancak korkuyorum ki, ben göçüp gittikten sonra bu zavallı gelinim ve torunlarımı dışarı atacaktır. İnsanlar nasıl bu kadar zalim olur anlamıyorum. Bir evlat, babasına karşı nasıl bu kadar acımasız olur anlamıyorum” diyerek hem kırgınlığını hem de üzüntüsünü dile getiriyor.
 
 
Durumlarına rağmen kimseden bir talebinin olmadığını anlatan Görgün, insanların güleryüz ve samimiyetini ihtiyaçları olduğunu belirterek ne kadar mütevazi olduğunu da ortaya koyuyor.
 
 
 “Çamaşır Yıkama Belimi Büktü”
 
 
Gelini 54 yaşındaki Fatma Görgü ise, kayınbabasının eşi vefat ettiğinden beri kendilerine baktığını ifade ederek, “Kuru ekmek bile olsa bizi hiçbir zaman muhtaç ettirmedi. Kapımıza biri gelip borcunu istemedi. Kimseye el açtırmadı. Allah ondan razı olsun” dedi. Fatma Görgü, yıllardır elle çamaşır yıkadığını artık yaşlanmanın da verdiği ağırlık ile çamaşır yıkamakta zorlandığını belirterek, hayır sahiplerinden çamaşır makinesi isteğinde bulundu.
Fatma Görgü, büyük oğlunun yıllardır iş aradığını ve bulamadığını da belirterek, yetkililerden oğlunun küçük de olsa bir işe yerleştirilmesini canı gönülden istediğini mahcup sözlerle ifade etti.

HABERE YORUM KAT