1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Görevinden uzaklaştırılan akademisyen sayısı 29 oldu
Görevinden uzaklaştırılan akademisyen sayısı 29 oldu

Görevinden uzaklaştırılan akademisyen sayısı 29 oldu

‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisine imza verdiği gerekçesiyle 29 akademisyen görevinden uzaklaştırıldı.

A+A-

Son olarak Başkent Üniversitesi’nden siyaset bilimi öğretim öyesi Doç. Dr. Şebnem Oğuz’la birlikte görevden uzaklaştırılmıştı.

Görevden uzaklaştırılan akademisyen sayısı ve bünyesinde bulunan üniversiteler şöyle:

Düzce Üniversitesi: 1

Giresun Üniversitesi: 2

İstanbul Ticaret Üniversitesi: 1

Başkent Üniversitesi: 1

İstanbul Arel Üniversitesi: 9

Uludağ Üniversitesi: 3

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi: 9

29 Mayıs Üniversitesi: 2

Bartın Üniversitesi: 1

Ne olmuştu?

Türkiye’de 89 üniversiteden 1128 öğretim elemanı ile alanlarında dünyada tanınan Noam Chomsky, Judith Butler, Etienne Balibar ve David Harvey gibi 355’i aşkın uluslararası isim, Kürt illerindeki yasak ve şiddete son verme ile müzakereleri başlatma çağrısının yer aldığı “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı metne imza atmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, 8. Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Bu suça ortak olmayacağız” diyen 1128 akademisyene “Aydın müsveddeleri katliamdan bahsediyor” eleştirisinde bulunmuştu.

Erdoğan’ın akademisyenleri hedef göstermesinin ardından YÖK “gereği yapılacaktır” diyerek harekete geçmiş, birçok üniversite bildiriye tepki gösteren açıklamalar yayınlayarak soruşturmalar başlatmış, Sedat Peker de, “Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve kanlarınızla duş alacağız” sözleriyle tehdit etmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı PKK ve Örgütlü Suçlar Bürosu da dün bildiriye imza atan ve İstanbul’da görev yapan akademisyenler hakkında resen soruşturma başlatmıştı.

Ardından birçok kentte akademisyenlere yönelik gözaltı operasyonları başlatılmış, üniversitelerde de uzaklaştırmalar ve soruşturmalar başlatmıştı.

HABERE YORUM KAT