1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gören Timsah sanıyor
Gören Timsah sanıyor

Gören Timsah sanıyor

Diyarbakırlı Yaban Hayat Fotoğrafçısı ve Gazetemiz spor editörü Selim Kaya Türkiye’de sadece Fırat ve Dicle nehirlerinde yaşayan ve literatürde “Fırat Kaplumbağası” olarak isimlendirilen kaplumbağaları gözlemleyip fotoğrafladı.

A+A-

Başını suda dışarı çıktığı zaman ilk görüşte timsaha benzetilen bu dev yaratıklar, suyun dışına çıktıktan sonra kaplumbağa oldukları anlaşılıyor.
 
İlk bakışta timsaha benzetiyor


Diyarbakır’da tarihi Surların hemen altından geçen kentin akciğerleri konumundaki Hevsel Bahçeleri’nde 182 kuş türünün yanı sıra aralarında tilki, sincap, kirpi, sansar ve saz kedisinin yanı sıra 20’ye yakın memeli hayvanı barındırıyor. Türkiye’de sadece Fırat ile Dicle nehirlerinde yaşayan yaklaşık 1 metre uzunluğundaki Fırat Kaplumbağası’nın başını suda görenler bunu timsaha benzetiyor. Timsahlarla benzer davranışlara sahip olan Fırat Kaplumbağası, suya girdikten sonra burun ve gözlerini suyun üstüne çıkartarak avlanma ve avcılardan kaçma yönünde timsahlarla aynı stratejiyi izliyor.
 
Timsahla aynı stratejiyi uyguluyor


Dicle Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kılıç, Latince adı “Rafetus euphraticus” olan Fırat Kaplumbağası’nın Dicle ve Fırat Nehirleri ile bunlara açılan dere ve çaylarda yaşadığını belirtti. Prof. Dr. Kılıç, “Sudaki bazı davranışları timsah ile benzerlik gösterir. Uzatılabilen bir boyuna sahiptir. Burun delikleri, uzunca olan burnun ucunda yer alır. Yalnızca burun delikleri su yüzeyinde kalır. Böylece avına sessizce ve görünmeden yaklaşma imkanı olur. Aynı zamanda bu özellik düşmanlarından kaçma fırsatı da verir. Aniden uzattığı boynu ile avlarının kaçıp kurtulma şansı azdır. Bu yönüyle timsahla aynı stratejiyi uyguluyor” dedi.
 
“Balıkçılar pek sevmez”   


Fırat Kaplumbağası'nın bölgede yaşayan diğer kaplumbağalara göre daha büyük bir tür olduğunu kaydeden Prof. Dr. Kılıç, sözlerini şöyle noktaladı:


“Kabukları yumuşak bir deriyle kaplıdır. Kabuk üst tarafı koyu yeşil ve kahverengimsidir. Ağız içi ve deri solunumu yapar. Uzun süre su altında kalma imkanı vardır. Bazı bireyleri 1 metre boya erişebilir. Yumurtalarını su kıyısında açtığı çukurlara bırakır. 8- 17 yumurta yaparlar. Etçil ve otçul olarak beslenir. Küçük balık, çeşitli böcek ve diğer hayvansal gıdalarla beslenir. Çeşitli bitkisel besinleri de aldıkları görülür. Pençelerindeki tırnaklar güçlüdür. Balık ağlarını parçalamaları dolayısıyla balıkçılar pek sevmez.”

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler