1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Google'dan rengarenk Newroz doodle'ı
Google'dan rengarenk Newroz doodle'ı

Google'dan rengarenk Newroz doodle'ı

Google bahara özel rengarenk Newroz doodle'ı hazırladı.İşte Google'ın ilkbahar ekinoksu o doodle'ı.Peki ya ekinoks nedir?

A+A-
Google, gündüz ile gecenin eşit olması durumu olan ekinoksu, ana sayfasına taşıdı.Google'ın ana sayfasında "doodle" olarak adlandırılan ilkbaharın simgesi olan rengarek çiçeklere yer verdi.İşte o rengarenk Newroz doodle'ı.
 
EKİNOKS NEDİR?
 
Ekinoks (gün tün eşitliği ya da ılım olarak da bilinir), Güneş ışınlarının Ekvator'a dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği an. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur. Yılda iki kez tekrarlanır - İlkbahar Ekinoksu ve Sonbahar Ekinoksu.
 
Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator'a 90°'lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator'da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre'ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre'de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre'de ise tam tersi olur.
 
Bu tarih Güney Yarım Küre'de Sonbahar, Kuzey Yarım Küre'de İlkbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya'da gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olur. Bu tarih Güney Kutup Noktası'nda altı aylık gecenin, Kuzey Kutup Noktası'nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.

HABERE YORUM KAT