22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır13 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara4 °C
 • Antalya17 °C
 • İzmir12 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,412
  %0.73
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40

Google 'yapay zekâlı cerrah' üretecek

Google 'yapay zekâlı cerrah' üretecek

28 Mart 2015 Cumartesi 15:55

Google bir sağlık firmasıyla cerrah robotlar geliştirmek için anlaşma yaptı. Teknoloji devi, yapay zekâlı cerrah geliştirerek doktorların ameliyathanede kullandıkları imkânları ciddi ölçüde artırılabileceğini düşünüyor.

Google, sağlık firması Johson&Johson ile cerrah robotlar geliştirilmesi için işbirliği yaptı. İşbirliği kapsamında Google'ın yaşam bilimleri mühendisleri, Johson&Johson'ın medikal cihaz üreticisi Ethicon firmasıyla çalışacak. Amaç doktorlara ameliyatlarda yardım edecek yapay zekâlı robotlar geliştirmek.
 
Doktorlara müdahale esnasında yardımcı olacak robotlar, cerrahi araçların kontrolünü artırarak travma riskini minimuma indirmeyi amaçlıyor. Cerrahlar ayrıca ameliyat aletlerini uzaktan kontrol ederek, deri altındaki işlemleri daha küçük yara oluşturarak ve daha az kan kaybına neden olarak gerçekleştirebilecek.
 
Google cerrah robotların görme ve görüntü analizi teknolojisini ise sürücüsüz araçlarda geliştirdiği tekolojisiyle sağlayacak. Google ve Ethicon insan gözüyle detaylı görülmesi mümkün olmayan kan damarları, tümör izleri ve sinirlerin ekrandan gözlemlenebilmesi için görüntüleme ve sensör teknolojileri geliştirecek.
 
Google'ın yaşam bilimleri ekibinin başında yer alan Andy Conrad, 'cerrahlara en doğru anda ihtiyaçları olan bilgiyi verecek akıllı yazılımlar geliştirmek istediklerini' belirtti. Google, Ethicon'a veri analizi ve makine görüşü hakkında yazılım sunacak ancak robotların kontrol mekanizması teknolojisine karışmayacak.
 
Dünyanın en büyük sağlık ürünlerini üreticilerinden biri olan Johson&Johson ile işbirliği yapan Google, geçmişte örneklerini sunduğu medikal icatları artırmayı amaçlıyor.
 
(Al Jazeera)
Okunma Sayısı : 3244
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com