1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Google Glass projesi sürüyor
Google Glass projesi sürüyor

Google Glass projesi sürüyor

Google'ın geçtiğimiz aylarda satışını sonlandırdığı Google Glass projesi halen devam ediyor.

A+A-
Arama motoru devi Google'ın farklı bir alandaki yatırımlarından biri olan Google Glass projesi kısa bir süre önce durdurulmuştu. Firmanın yaklaşık 1500 dolara seçilmiş kişilere sattığı gözlük, arama teknolojileriyle gerçek dünyayı birleştiren bir ürün olmayı hedefliyordu. 
 
Projenin akibeti ile ilgili yeni bir bilgi ise Google üst yönetimden geldi. Firmanın İcra Kurulu Başkanı Eric Schmidt, yaptığı açıklama ile Google Glass'ın ölmediğini, 'kullanıcılar için hazır hale getirildiğini' ifade etti. Glass'ın uzun soluklu bir proje olduğunun altını çizen Schmidt, sadece bu gözlüklerin yer aldığı Explorer programını sonlandırdıklarını, ürünle ilgili bir sorun olmadığını ve çalışmaların devam ettiğini belirtti. Wall Street Journal'a konuşan Eric Schmidt sözlerine şöyle devam etti:
 
Google Glass bizim için sürücüsüz araçlar kadar önemli bir proje. Sürücüsüz araçların şu an etrafımızda görmememiz onların başarısız olduğu anlamına gelmiyor. Giyilebilir teknolojiler halen geliştirme aşamasında ve sonuçlarını önümüzdeki yıllarda alacağız.
 
Ekosistem kurulamadı
 
Google Glass, 2013 yılında satışa sunulmuş ve ilk başlarda Google'ın Explorer adını verdiği program çerçevesinde seçtiği kişiler tarafından kullanılmaya başlamıştı. Ürünün fiyatının 1500 dolar gibi yüksek bir rakamda tutulması, uygulama ekosisteminin tam anlamıyla geliştirilememesi ve kullanım alanlarının kısıtlı olması Glass'ın yaygınlaşmasını engelledi. Google, Explorer projesini 2015 yılının ilk ayında sonlandırdığını açıklamıştı.  
 
(Wall Street Journal ve Al Jazeera)

HABERE YORUM KAT