1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gönüllü itfaiyeciler yetiştiriliyor
Gönüllü itfaiyeciler yetiştiriliyor

Gönüllü itfaiyeciler yetiştiriliyor

Büyükşehir Belediyesi’nin, gönüllü itfaiyeci eğitimleri devam ederken,İtfaiye Kayapınar Şubesi’nde 10 kişiye verilen teorik ve pratik eğitimlerin ardından tatbikat yapıldı.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın, “Gönüllüleri İstasyonlara Kazandırma Projesi” kapsamında 2015’te başlattığı ve şimdiye kadar 32 kişinin faydalandığı teorik ve pratik eğitimler devam ediyor.

Yangın, afet, sel baskınları gibi olaylarda yardım amacıyla gönüllülerden faydalanmak için Kayapınar Belediyesi’nde görev yapan 10 kişiye eğitim verildi.İtfaiyecilerin verdiği eğitimden sonra Kayapınar İtfaiye Şubesi’nde tatbikat yapıldı. Tam teçhizatlı gönüllü itfaiyeciler, alanda çıkarılan doğalgaz yangınını söndürerek kurulan hedeflere su sıktı.

Sertifika verilecek

İtfaiye Daire Başkanı Hakkı Bilici,geçen yılgönüllük temelinde başlattıkları, “Gönüllüleri İstasyonlara Kazandırma Projesi”nin devamı olarak Kayapınar Belediyesi’nde görev yapan 10 kişiye itfaiye eğitimiverdiklerini söyledi. Bilici, 2 hafta süren teorik ve pratik eğitimin ardından gönüllülere sertifika verileceğini açıkladı.

İsteyen İtfaiye Daire Başkanlığı’na başvurabilir

Gelişmiş ülkelerde çok fazla kişinin gönüllü olarak itfaiye alanında çalıştığını belirten Bilici, Avusturya’da 200 bin, Amerika’da bir milyon ve Hollanda’da 25 binin üzerinde gönüllü itfaiyeci olduğunu ifade etti. Türkiye’de gönüllü itfaiyeciler için çok ciddi çalışmaların olmadığını belirten Bilici, gönüllülere yönelik çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti. Bilici, “Organizasyonlarda gönüllülerin olması, gönüllülerin fiziki güç, zaman, bilgi ve becerilerini bizlerle paylaşmaları bizim de gelişmemize vesile olacaktır” dedi.

Bilici, gönüllü itfaiye eğitimi almak isteyen herkesin İtfaiye Daire Başkanlığı’na başvurmalarını istedi.  

HABERE YORUM KAT