1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Gökçeada’da Gezilmesi Gereken Yer: Peynir Kayalıkları
Gökçeada’da Gezilmesi Gereken Yer: Peynir Kayalıkları

Gökçeada’da Gezilmesi Gereken Yer: Peynir Kayalıkları

Efsane üstüne efsane duyduğunuz bu İmroz adası öyle az buz şey yaşamış bir ada değil maalesef ki. Homeros’tan Türk şairlerine kadar ada hakkında yazılıp çizilmeyen efsaneler kalmamıştır

A+A-

Efsane üstüne efsane duyduğunuz bu İmroz adası öyle az buz şey yaşamış bir ada değil maalesef ki. Homeros’tan Türk şairlerine kadar ada hakkında yazılıp çizilmeyen efsaneler kalmamıştır. Birçok Rum türküsünde adı geçmiş, kimi zaman kaderine teslim edilmiş kimi zaman uğruna hunharca savaşlar verilmiş bir ada burası. da bu efsanelerin birinde adı geçen ve doğal oluşu ile de bu efsaneyi destekleyici niteliklere sahiptir. Efsaneye göre çok zengin olan bir kadın varmış. Bu kadının aklınızın alamayacağı derecede keçi ve koyun tarzında hayvanları hatta sürüleri varmış. Cimri aynı zamanda çokta yaşlı olan bu kadın bu sürüden cennete gidebilmek adına yuvarlak şekilde peynir kalıpları çıkarırmış ve bunları da cennete ulaşmak adına üst üste sıralamış lakin bu yaptığı peynir kalıplarını kimseyle paylaşmayan bu kadına tanrılar sinirlenip öyle bir cezaya çarptırılmış ki… Mart ayının en güzel gününde yağmur, kar, fırtına ve şiddetli rüzgârlar sonunda o kadar çok soğuk gönderilmiş ki hem kadının hem de peynirlerin üzerine oracıkta donuvermişler. Sonrasında peynir kalıpları taşa dönüşmüş ve insanlar gel zaman git zaman bu kayalıklara peynir kayalıkları adını vermişler.

 

Gökçeada’da Kuzu limanının solunda oluşmuş Kaşkaval Burnu da denilen bu peynir kayalıkları ilginç ve hayret uyandırıcı kaya oluşumlarına sahiptir.  Üst üste birçok kayadan oluşan ve sanki merdiven basamağını andıran bu kayalıklara bu ismin verilmesi peynir kalıplarını andıran bir manzaraya sahip olmasından dolayıdır.  ’da gezilmesi gereken en güzel yerlerden biri olan peynir kayalıklarına giden bir kara yolu yoktur. Denizden kiraladığınız tekneler ile bu kayalıkları görebilirsiniz. Şansızını ancak deniz üstünde var.  Kuzu limanı veya Kaleköy'deki balıkçı tekneleri ile anlaşarak ta sizi buraya getirecek kişileri ikna etmeye hazır mısınız?
 

Kaşkaval burnu denmesinin sebebi de yine bu peynirin türünden kaynaklanmaktadır. iki çeşit anlamı vardır. Birincisi Tekerlek şeklinde, sarı renkli, bildiğimiz kaşara benzeyen özel ada koyunundan elde edilen peynir, ikinci anlamı ise de denizcilikte kullanılan ve ana direkler üzerine çalınan gabya ve babafingo adı verilen çubuklarının topuklarını dengede tutmak ve sabit kalmasını sağlamak amacıyla çubukların topuklarından açılan ve açılan bu delikten geçirilen, maunalar üzerine oturacak kadar büyük olan demir ya da ağaç siğilleridir. İkisi de niçin bu şekilde adlandırıldığını gayet net bir şekilde açıklamaktadır.

 

Gökçeada değerini hala anlayamadığımız mükemmel bir turizm bölgesi. Tüm bu yönleriyle birlikte kesinlikle doğal yaşama uygun yapısı ve iklimi, sıcak insanıyla yaşanılası ve keşfedilesi. Adaya ulaşım zorluğu son yıllarda aşılmış olsa da yaz aylarında gitmek isterseniz sizi bir feribot kuyruğu bekliyor olacak. ve otellerinin şirin mimari yapıları, doğayla içiçe olan meyve ve sebze bahçeleriyle sizleri konuk etmek için bekliyor.

HABERE YORUM KAT