1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Göç mağdurlarına sağlık taraması
Göç mağdurlarına sağlık taraması

Göç mağdurlarına sağlık taraması

Kayapınar Belediyesi özellikle göç zadelerin yoğun yaşadığı mahallelerde kadın ve çocuklara yönelik sağlık taraması uygulaması başlattı.

A+A-
Dört mahallede yapılacak sağlık taramasında diş sağlığı ve kadın hastalıkları konularında bilgilendirme ve sağlık kontrolü yapılacak.
 
 
Kayapınır Belediyesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Ceren Kadın Merkezi ortaklaşa yaptığı sağlık taramasının ilk alarak çoğunluğu göç mağduru vatandaşların yaşadığı Afet Evler bölgesinde yapıldı. Salık taramasına Kayapınar Belediyesi Eş Başkanları M. Ali Aydın, Fatma Arşimet ve Başkan Yardımcısı Nesrin Keskin'de katılarak vatandaşların sorunlarını dinledi. Mahalle Meclisi'nde yapılan sağlık kontrolün kadın hastalıkları ve dış sağlığıyla ilgili film gösterimi yapıldı. Kadın ve yaşlılar muayene edildi, çocukların diş kontrolleri yapıldı.  Dişlerin doğru bir şekilde fırçalanmasıyla ilgili uygulamalı bilgilendirme yapıldı.
 
 
Sağlık ürünleri dağıtıldı
 
 
Sağlık taramasının Huzurevleri, Peyas ve Dicle Kent mehellerinde de yapılacağını belirten Eş Belediye Başkanı M. Ali Aydın, “Sağlık taramasını üç mahallede daha yapacağız. Özellikle gelir düzeyi düşük olan yurttaşlarımızın sağlıkta karşılaştığı sorunlarını birazda olsa giderilmesi yönüyle yaptığımız sağlık taramasını çok önemsiyoruz” dedi.
 
Eş Başkan Fatma Arşimet ise, Uygulamayla diş sağlığı ve kadın hastalıkları konularında sağlık taraması yapılarak ciddi anlamda sorunlarını olanların tedavileri yapılması için belediye olarak araca olacağız. Belediye olarak bu yönlü çalışmalarımız devam edecekti” diye konuştu.  Sağlık taraması sonrası kadınlara hijyen malzemesi, çocuklara dış macunu, dış fırçası dağıtımı yapıldı. Ayrıca çocukların eğitimi için Kürtçe sayı ve vücudumuzu tanıyalım oyuncak hediye edildi.

HABERE YORUM KAT