1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gizli tanık: Önce Yasin Börü ve arkadaşları saldırdı
Gizli tanık: Önce Yasin Börü ve arkadaşları saldırdı

Gizli tanık: Önce Yasin Börü ve arkadaşları saldırdı

Yasin Börü ve arkadaşlarının öldürülmesi olayıyla ilgili olarak açılan davanın duruşmasına gizli tanık Tunç'un ifadeleri damgasını vurdu.

A+A-

Tunç, ilk olarak Börü ve arkadaşlarının tekbir getirerek, gruba saldırdığını belirterek, Börü ve arkadaşlarının saklandığı evi de yine Börü'nün arkadaşı olan Yusuf Er tarafından gösterildiğini kaydetti.
 
Diyarbakır'da 6-8 Ekim Kobanê olayları sırasında Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökgüz'ün öldürülmesiyle ilgili açılan ve "güvenlik" gerekçesiyle Ankara'ya nakledilen davanın duruşması görüldü. Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, dosya kapsamında tutuklu yargılanan Mecnun Akkoyun, Sedat Çoban, Ali Güler, Hasan Uyanık, Mahsun Kurt, Ahmet Tura, Uğur ve Ümit Doğanay, Abdurrahim Pamuk, Abdurrahman Turan, Burhan Dicle, Remzi Özşan, Mehmet Şah Yüce, Ali Karakurt, Mehmet Çağlar, Resul Savur ve Erkan Balaban ve avukatları katıldı.
 
AKP'liler de oradaydı
 
Ayrıca AKP'nin milletvekili Mehmet Metiner ile eski bakan ve milletvekili Kubettin Arzu da duruşmaya katıldı. Tutuklu yargılananların yakınları duruşma salonuna alınmazken, duruşma öncesinde maktul tarafın yakınları, tutuklu avukatlarına hakaretlerde bulundu.
 
Gizlik tanık: Evi Yasin Börü'nün arkadaşı gösterdi
 
Duruşmada ilk olarak "Tunç" kod isimli gizli tanığın beyanları alındı. Tunç, emniyetteki fotoğraf teşhisini hatırlatarak, “Yasin Börü ve arkadaşları (5) kişi tekbir getirerek etrafa saldırmaya başladılar. Diğer taraf kalabalık olunca bu beş kişi olayın yaşandığı binaya kaçtılar. Ben müdahale etmedim. Ben sadece izledim. Benden yardım istediler. Ben oraya gittiğimde Yusuf Er'i merdiven altında aldılar. Yusuf Er arkadaşlarının kaldığı evi gösterdi. Bir saat aradan sonra ev sahibini buldular. Bunlar silah korkusunda kapıya yanaşmadılar. Yardım gelmeyince Doğanay adlı şahıs yukarı çıktı. Üst kattan perdelerini birbirine bağlayarak, beyaz bir silah elindeydi. Bağladığı perdelerle üçüncü kata indi. İçeri girdi. İki patlama sesi geldi. Patlama sesiyle birlikte kapı açıldı. Ve o insanlar pencereden aşağı atıldı. Yusuf Er'i ellerinden aldım. İlk attıkları kişi Yasin Börü'dür. O ara onu alıp hastaneye götürmeye çalışırken, Ferhat Kızıltepe satırla vurdu. Serhat Çoban'ın verdiği ifadeler doğrudur. Ölen taraf tekbir getirerek oradaki kişilere satırlarla saldırdı. Diğer taraf kalabalık olunca bunlar o eve kaçtılar” dedi.
 
Elinde silah vardı dediği Doğanay'ı teşhis edemedi
 
Tunç kimlik tespiti sırasında, sürekli gözlerinde sorun olduğunu ve fotoğraflarda daha iyi teşhis yaptığını belirtti. Gizli tanık Tunç olay sırasında Uğur Doğanay'ın orada pencerede elinde silahla gördüğünü belirtmesine rağmen teşhis sırasında Uğur Doğanay'ı tanımadığını ve olay yerinde görmediğini söyledi. Çelişkili ifadeler veren gizli tanık Tunç, Sedat Çoban'ı tanıdığını ve verdiği ifadelerin doğru olduğunu, Çoban'ın olaylara karışmadığını ifade etti. Ancak teşhis sırasında Sedat Çoban'ı teşhis etmemesine rağmen Çoban'ın elinde bıçakla saldırganlar arasında yer aldığını belirtti.
 
Maktul avukatlarının “Ölenler ve Yusuf Er’in dışında başka yaralı var mıydı?” sorusuna, gizli tanık Tunç, “Yasin Börü ve arkadaşları Hizbullah adı altında bağırınca kimse yanaşmadı” diye yanıt verdi.

HABERE YORUM KAT