1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Girasun: Talebimiz tümden reddedilmedi
Girasun: Talebimiz tümden reddedilmedi

Girasun: Talebimiz tümden reddedilmedi

AİHM, Cizre’de sokağa çıkma yasağının kaldırılması, güvenlik operasyonlarının durdurulması veya uluslararası standartlara uygun yürütülmesi için tedbir konulması yönündeki başvuruyu reddetti.

A+A-

AİHM’in kararını değerlendiren başvurucu avukatlardan Neşet Girasun, AİHM’in tedbir talebini tümden reddetmediğini, daha sağlam verilerle yeniden başvuru beklediğini ifade etti. Kendilerinin de buna hazırlıklı olduğunu, ellerinde donelerin bulunduğunu anlatan Girasun, AİHM’e yeniden başvuru yapacaklarını söyledi.


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Avukatlar Neşet Girasun ve Erkan Şenses’in Cizre’de yaşayan Ömer Elçi adına, Cizre ilçesinde sokağa çıkma yasağının kaldırılması, güvenlik operasyonlarının durdurulması veya uluslararası standartlara uygun yürütülmesi için tedbir konulması yönündeki başvurusunu reddetti. Kararda, “AİHM, her ne kadar bölgedeki durum çok ağır olsa da hükümetin gerekli adımları atacağına inanıyor. AİHM, eldeki verilerle tedbir kararı veremeyeceğini ancak şartlar değiştiğinde tekrar başvuru yapılabileceğini kaydediyor” deniliyor.


Girasun: AİHM talebimizi tümden reddetmedi, daha güçlü bir dosya istiyor

a-hm.jpg

Kararın ne anlam taşıdığını başvurucu avukatlardan Neşet Girasun değerlendirdi. AİHM’in tedbir talebini tümden reddetmediğini anlatan Girasun, AİHM’in daha sağlam verilerle yeniden başvuru beklediğini ifade etti.


Girasun, “Tek Yargıç tarafından verilen karara göre AİHM, eldeki verilerle tedbir kararı veremeyeceğini ancak şartlar değiştiğinde yeniden başvuru yapabileceğimizi belirtmiş. AİHM, yapacağımız esas başvuruyu da hükümete öncelikli olarak bildirileceğini belirtmiş. Tek hakim başvurumuzu usulü işlemlerin devamı için AİHM ilgili dairesine tevdi ettiğini belirtmiş. Kısacası AİHM tedbir kararı vermiyor ancak konunun takipçisi olmamızı da istiyor. Kısacası Çok teknik bir konu aslında ve AİMH’den ilk kez böyle gerekçesini çok sağlam ortaya koymayan ve iki ucu açık bir karar çıkıyor. Yani AİHM, ‘Benim tedbir kararı almam için yeterli bilgi belge, delil elimde bulunmuyor. Tekrar sağlam delillerle başvuru yap, bende değerlendirmeye alayım’ diyor. Verdiği karar ile tedbir talebini tümden reddetmedi, sadece daha sağlam bir dosya bekliyor bizden daha güçlü ve donanımlı bir dosya istiyor” dedi.


Girasun: Elimizde yeterli done var


Asıl başvuruyu yapmaları için kendilerine AİHM’in 21 Ocak’a kadar süre verdiğini hatırlatan avukat Girasun, “Ömer Elçi adına esas başvuruyu en kısa zamanda yaparak ihlal talebinde bulunacağız. Ömer Elçi adına yapacağımız esas başvuruda Sözleşme'nin 46. maddesi bağlamında AİHM'in hükümete gerekli tedbirleri alması yönünde tavsiyede bulunmasını da talep edeceğiz. Şartlar değiştiğinde ise tekrar tedbir talebinde bulunacağız. Esas başvuruyu yapmak için bizim elimizde zaten yeterli done bulunuyor. En kısa süre içinde elimizdeki donelerle daha donanımlı bir dosya ile yeniden ve esas başvuruyu yapacağız” diye konuştu. 


“AİHM sıradan bir başvuru olmadığını kabul etti”


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararını değerlendiren hukukçuların genelinde benzer görüşler hakim. Hukukçular özetle şu görüşleri aktardı:


“AİHM kararı üzerine yine uçuşlar başlamış. Evet, AİHM bir tedbir kararı vermedi ama bunun sıradan bir başvuru olmadığını kabul etti. AİHM İçtüzük 40. maddeyi uygulayarak hükümete yönelik acil bildirim yöntemini uyguluyor. Yine AİHM İçtüzüğün 41. maddesi uyarınca başvuruların öncelikli incelenmesine karar veriyor. Bunun ne kadar hızlı işleyeceğini göreceğiz. Hükümete, durumun ağırlığı dikkate alınarak başvuruculara ihtiyaç halinde hizmet sunmak için gerekli önlemleri alması hatırlatılıyor. Yeni gelişmeler karşısında tedbir kararı için yeniden başvuru imkanını açık tutuyor”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler