1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gıda harcamasında en yüksek pay Güneydoğu Anadolu’da
Gıda harcamasında en yüksek pay Güneydoğu Anadolu’da

Gıda harcamasında en yüksek pay Güneydoğu Anadolu’da

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü verilerine göre, hanehalkı bütçe araştırmasının 2012, 2013 ve 2014 yıllarına ait verilerinin birleştirilmesiyle elde edilen İBBS (1) 1. Düzey sonuçlarına göre; Türkiye genelinde hanehalkı tüketim

A+A-

Gıda harcamasına ayrılan payın en yüksek olduğu bölge yüzde 26 ile Güneydoğu Anadolu iken; bunu yüzde 25,2 ile Ortadoğu Anadolu, yüzde 25,1 ile Kuzeydoğu Anadolu takip etti.

Gıda harcamasına ayrılan payın en düşük olduğu bölgeler yüzde 16,1 ile İstanbul, yüzde 17,4 ile Batı Anadolu ve yüzde 18,7 ile Doğu Marmara oldu.

Gıda harcamasında gelir gruplarına göre en büyük fark Ege Bölgesi’nde

İstanbul’da gıda harcamasına ayrılan pay en düşük gelirli yüzde 20’lik kesimde yüzde 21,6 iken en yüksek gelire sahip yüzde 20’lik kesimde yüzde 12 oldu.

En yüksek ve en düşük yüzde 20’lik gelir gruplarının gıda harcamasına ayırdığı pay açısından en büyük farkın görüldüğü Ege Bölgesi’nde en düşük gelirlilerin gıda harcamasına ayırdığı pay yüzde 30,5 iken en yüksek gelirlilerin ayırdığı pay yüzde 14,5 oldu.

Gıdaya en yüksek payın ayrıldığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde en düşük gelirli yüzde 20’lik grubun gıda harcamasının payı yüzde 33,2 iken en yüksek gelirli grubun payı yüzde 20,4’oldu.

Orta Anadolu Bölgesi, en düşük ve en yüksek gelirli yüzde 20’lik grupların gıda harcamasına ayırdığı pay arasındaki farkın en düşük olduğu bölge oldu. Bu bölgede en yüksek gelirlilerin gıdaya ayırdığı pay yüzde 28,9 iken, en düşük gelirlilerin gıda payı yüzde 19,6 oldu.

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler