1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gıda denetimi Koordinasyon Kurulu ile yapılıyor
Gıda denetimi Koordinasyon Kurulu ile yapılıyor

Gıda denetimi Koordinasyon Kurulu ile yapılıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Nedim Yaşlı 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, gıda güvenliği ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanvekili başkanlığında ilçe belediye başkan yardımcılarının da yer aldığı “G

A+A-

Sağlık Daire Başkanı Nedim Yaşlı 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada dünya nüfusunun yüzde 13'ünün kronik açlıkla mücadele ettiğini ve 1 milyarın üzerinde insanın aç olduğunu söyledi. Türkiye'deki gıda fiyatlarındaki artışın gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında yüksek bir yerde yer aldığını belirten Yaşlı, gıda harcamalarının, hane halkı tüketimleri içinde daha büyük pay aldığını, gıda fiyatlarındaki artışların etkisinin toplumsal ölçekte çok daha şiddetli hissedildiğini bildirdi.

Gıda konusunun dünyada enerji gibi politik bir sürecin parçası olduğunu vurgulayan Yaşlı, sağlıklı gıdaya erişimin her geçen gün daha da zorlaştığını söyledi. Yaşlı, Türkiye dahil pek çok ülkede GDO'lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) üretim, satış ve dağıtımın kanunlarla belirlendiğini ancak belli düzeylerin altındakilere izin verildiğini belirtti.

Bölgedeki yoksulluk boyutunun rakamlara tam olarak yansımadığını fiili durumun daha da vahim olduğunu belirten Yaşlı, bunun zorunlu göçün etkiyle daha da katmerlendiğini söyledi. “Sağlıklı ve yeterli beslenme temel bir insan hakkıdır” diyen Yaşlı, bu hakkın yerine getirilmesi için pek çok çalışmaları bulunduğunu belirtti.

Bunlardan birinin iki yıl önce oluşturdukları Gıda Denetim Koordinasyon Kurulu olduğunu ifade eden Yaşlı, Büyükşehir Belediye Başkanvekili başkanlığında ve ilçe belediyelerin başkan yardımcılarının yer aldığı kurulun gıda denetim politikaları belirlediğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı'nın da bu kurulun sekretaryasını oluşturduğunu ifade eden Yaşlı, ortak karar aldıklarını ve ortak denetimler yaptıklarını belirtti.

Yaşlı ayrıca İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce oluşturulan ve Büyükşehir Belediyesi'nin de içinde bulunduğu “Gıda Masası”nda kentteki kaliteli ve güvenilir gıdaya ulaşmak için alınan kararların uygulanmasında takipçi ve uygulayıcı olduklarını kaydetti.

Denetlerken standartlar yükseliyor

Sağlıklı gıdaya erişim için kamu olarak gıda üreten ve satan işyerlerine yönelik Beyaz Bayrak çalışması yürüttüklerini anlatan Yaşlı, işyerlerinin fiziki, teknik ve hijyenik şartlarına ağırlık verdiklerini söyledi. Yaşlı şunları kaydetti: “Denetimler yaparken gıda üreten veya satan işyeri standartlarını yükseltmek için bir çaba içine giriyor. Her denetimde işyerlerine danışmanlık yapıyoruz. Öte yandan verdiğimiz Beyaz Bayraklar tüketici için bir referans oluyor. O işyeri tüketici için tercih sebebi oluyor. Dolayısıyla üretici-satıcı, denetleyici olarak bizler ve tüketici bir bütün olarak sürecin içinde yer alıyoruz.”

Sağlıklı gıda için bilinçli yurttaş gerekli

Ülke çapında yeterli ve sürekli bir denetim mekanizması oluşturulması gerektiğini vurgulayan Yaşlı, bir çok firmanın daha çok kar elde etmek için, hijyenik ve teknik kritere uymadan üretim yaptığını belirtti. Bununla birlikte tüketici olan yurttaşın da yeterli bilimsel bilgiye sahip olmasının sağlıklı gıda üretimi üzerinde bir etki yaptığını belirten Yaşlı, “Yurttaş bilinçli olursa bu üretimi de etkiler” dedi. Yaşlı, “Sağlıklı gıda üretmenin şartının, hammaddeden başlanarak son ürün elde edilene kadarki bütün süreçlerin tek tek sağlıklı olması ile mümkündür” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı elemanları, 16 Ekim Dünya Gıda günü ile ilgili olarak Dağkapı Meydanı, Sanat Sokağı Girişi ve Parkorman'da standlar kurarak, sağlıklı ve güvenli gıda maddelerine erişimin önemi ile ilgili broşürler dağıttı