1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. GİAD halkı sağduyuya davet etti
GİAD halkı sağduyuya davet etti

GİAD halkı sağduyuya davet etti

DİYARİNSESİ.ORG ÖZEL İÇERİK -Diyarbakır'da 7 Haziran Genel Seçimleri öncesinde patlayan bombalar, seçimlerin ardından başlayan olaylar, kirli oyunlar, sonrasında onlarca ölü, yaralı ve gözyaşı var. Kentte gerginlik hakim.

A+A-

STK'lardan bir sağduyu çağrısıda Güneydoğu Girişimci İşadamları Derneğinden (GİAD) geldi. GİAD Başkanı Tanzer Polat  Yılmaz yaptığı açıklamada, karanlık odakların kenti karıştırmak istediğine vurgu yaparak halkı sağduyuya davet etti.

GİAD tarafından yapılan Tanzer Polat Yılmaz imzalı açıklamada, 2015 Genel Seçimleri öncesi ve sonrasında Diyarbakır' da yaşanan hadiseler bu kentin Türkiye için ne denli önemli ne denli stratejik bir merkez olduğu gerçeğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Karanlık odaklar Diyarbakır üzerinden kurguladıkları senaryoyu seçim öncesi ve sonrasında iki ayrı bölüm halinde vizyona koymuştur. Kent genelinde yüzde seksen gibi çok büyük bir çoğunluğun teveccühü ile seçimden birinci olarak çıkan partinin temsilcisi olduğu kitle provokasyonlarla harekete geçirilmeye çalışılmakta böylelikle oluşacak kaos ortamından siyasi çıkar devşirilmeye çalışılmaktadır.

Unutulan şey şudur ki, Diyarbakır seçmeni, ülkenin politik kültürü en gelişmiş, siyasal yetkinliği üst düzeyde ve kazanımlarının gayet farkında bir kitleyi ifade eder. Bu denli ağır tahriklere karşın, olayların lokal düzeyde kalmasının  en önemli nedeni budur. Üstelik bu toplum, siyasal mücadelesini ulusal duyarlılıklara saygılı bir çizgide yürütmekte mitinglerde Türk Bayrakları Kürt halkının ellerinde dalgalanmaktadır. Çözümün sırrı da işte tam burdadır. Etnik kimlikleri ne olursa olsun aynı dert ile dertlenen bir toplum haline gelebilmektir bütün mesele.

Tüm bilgi kirliliği ve gerginliğe rağmen şeffaf ve şaibesiz geçen genel seçimlerden çıkan neticeye saygılı olmak demokratik düşüncenin ve vatanseverliğin gereğidir. Siyasetçiler halkın verdiği mesajı doğru okumak ve bu mesaj doğrultusunda hareket etmek mecburiyetindedir. Aksi takdirde bugün uğranılan başarısızlık gelecekte daha da büyür, zafer ise yenilgiye dönüşür. Gerçek demokrasilerde seçmen iradesi yol göstericidir ve siyasetçiler bu yolu takip etmekle yükümlüdür. Hiçbir başarı ya da mağlubiyetin koşulsuz olmadığı unutulmamalıdır. 

Diyarbakır’da yaratılmak istenen buhranın yaratacağı zarar sadece siyasal alanda değil sosyal ve ekonomik alanda da kendisini hissettirecektir. Bizler girişimci ve genç iş adamları olarak yaşadığımız topraklarda istihdam yaratmak ve halkın refahına katkıda bulunmak istiyoruz. Buna engel olmak isteyen tüm güçlere karşı tüm nefesimizle haykırmak zorundayız; Başaramayacaklar, ne yaparlarsa yapsınlar olmayacak. Bu topraklar toplum mühendislerinin laboratuvarı olarak kullanılamayacak artık. Sağduyu kazanacak, barış kazanacak, Türkiye kazanacak.

Daha fazla insanımızı bu oyuna kurban vermemek ümidiyle saldırıları lânetliyor, halkımızı sağduyuyu hakim kılmaya davet ediyoruz.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler