1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. GGC'den gazetecilere saldırılara tepki
GGC'den gazetecilere saldırılara tepki

GGC'den gazetecilere saldırılara tepki

DİYARBAKIR- Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC), bölgedeki çatışmalı ortamın başlamasından bu yana gerek güvenlik güçlerinin gerekse eylemcilerin hedefi haline gelen gazetecilerin çalışamaz duruma geldiğine dikkat çekti.

A+A-

GGC, dün HDP’nin Diyarbakır merkez Yenişehir ilçesinde yaptığı basın açıklamasının ardından çıkan olaylarda gazetecilerin hedef alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Gerek eylemcilerin, gerekse de güvenlik güçlerinin hedefi haline oturtulan gazeteciler çalışamaz duruma gelmiştir. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti olarak gazetecilerin maruz kaldıkları bu olumsuzlukların yaşanmaması için birçok kez siyasetçi ve yetkili mercilerle görüşmeler yaparak oluşabilecek saldırıların önüne geçilmesi için her türlü çabayı ve gayreti sarf ettik. Ancak dün yaşananlar bir kez daha gösterdi ki bu çabalarımız sonuçsuz kalmış, gerekli tedbirler alınmamış ve hassasiyetler korunamamıştır. Dolayısıyla gazetecilerin şahsında basın özgürlüğü yara almış ve halkın haber alma hakkı engellenmeye çalışılmıştır” ifadelerine yer verildi.


Açıklamada, canlarını hiçe sayarak kamuoyunun habere ulaşma hakkını icra ederken her türlü sıkıntılara göğüs geren bölgedeki basın emekçilerinin çifte standartlı uygulamalara maruz bırakıldığına da vurgu yapılarak, şunlar kaydedildi:


“Batıdan getirtilen bazı gazetecilerin haber yapmalarına ve görüntü elde etmelerine her türlü olanağın sağlandığına şahit oluyor, bölgede görev yapan gazeteciler ise bunun dışında tutuluyor. Gazeteciler arasında uygulamaya konan bu çifte standardı birçok kere eleştirmemize rağmen maalesef değişen bir şey olmamıştır.

 

Özellikle Suriçi bölgesinde haber yapmak bazı gazeteciler için çok kolay, bazıları içinse imkansız hale getirilmiştir. Bu çifte standardın bir an önce ortadan kaldırılıp tüm medya kuruluşları ve gazetecilere eşit imkanların kullandırılmasını bekliyoruz. Sonuç olarak, toplumsal olaylarda ve çatışmalarda gazetecilerin maruz kaldıkları saldırılara son verilmesini bir kez daha talep ediyor, dünkü olaylarda yaralanan ve olumsuz etkilenen meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor, gazetecilerin korku ve endişe taşımadan rahatça ve özgürce haber yapabilecekleri günleri umut ediyoruz.”


(MP-AŞ-Y)

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler