1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. GGC'den 'duyarlı habercilik' semineri
GGC'den 'duyarlı habercilik' semineri

GGC'den 'duyarlı habercilik' semineri

GGC ve Diyarbakır Barosu, İsveç Fojo Basın Enstitüsü'nün desteği ile çatışmalı ortamlarda daha duyarlı haberciliğin nasıl yapılabileceğine ilişkin gazetecilere yönelik seminer düzenleyecek.

A+A-

3 gün sürecek seminerde, Duyarlı Çatışma Haberciliği Direktörü Peter du Toit'in de aralarında bulunduğu birçok uzman Diyarbakır'daki gazetecilerle bilgilerini paylaşacak.

Merkezi Diyarbakır'da bulunan Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC) ve Diyarbakır Barosu, İsveç Fojo Basın Enstitüsü (Fojo Media Institut) desteği ile Diyarbakır'da gazetecilere yönelik daha duyarlı haberciliğin nasıl yapılabileceğine ilişkin seminer düzenleyecek.

Konuya ilişkin GGC'den yapılan yazılı açıklamada, üç gün sürecek ve 8 Kasım'da başlayacak olan seminere birçok uzmanın katılarak katkı sunacağını belirtilerek, “Bilindiği gibi silahlı çatışmalara dair ülkelerin imzasına sunulan uluslararası pek çok anlaşmanın yanı sıra, Birleşmiş Milletler'in (BM) hazırlamış olduğu pek çok şart da mevcut. Bunların ışığında silahlı, çatışmalı ortamlarda gazetecilerin, halkı duyarlı ve doğru bilgiler ile bilgilendirmesi oldukça önemli ve temel unsurlardan birisidir. Halkın doğru ve tarafsız bir biçimde bilgilendirilmesi ve çatışma haberlerinin eğitici ve objektif olarak sunulması konusunda gazetecilere yardımcı olmak ve bazı basit ama etkili yöntemlerin tanıtılması amacıyla Duyarlı Çatışma Haberciliği Direktörü Peter du Toit, seminere katkı sunacaktır. Kendisi bu konuda dünyaca tanınmış bir uzmandır ve Güney Afika Cumhuriyeti'ndeki Rhodes Üniversitesinde eğitim görevlisi olarak çalışmaktadır” denildi.

“20 gazeteci katılacak”

Seminerin 8 Kasım'da Diyarbakır Baro Başkanı avukat Tahir Elçi'nin “Uluslararası İnsancıl Hukuk ve Çocuk Hakları” konusunda, Muteber Öğreten'in karamayınları konusundaki sunumuyla başlayacağına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“9 ve 10 Kasım tarihlerinde de Peter du Toit'in sunumu ve katkılarıyla devam edecektir. Toplam 3 gün sürecek seminerde, çatışma-duyarlı haberciliğe katkı sunması, karamayınları ve savaş artığı patlayıcı maddeler hakkında ve çocuk-silahlı çatışma konularında eğitici olması hedeflenmektedir. Eğitimin daha verimli geçmesi için atölyeye katılacak gazeteci arkadaşlarımızın 3 gün boyunca eğitime devam etmesi şartı ön görüldü. Seminere 20 gazetecinin katılımıyla interaktif olarak yapılması planlanmakta ve seminer sonunda katılımcılara belge verilecektir.”

HABERE YORUM KAT