1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. GGC'den basın bayramı mesajı
GGC'den basın bayramı mesajı

GGC'den basın bayramı mesajı

DİYARBAKIR- Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC) sansürün kaldırılışının 105. yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajında, bölgede objektif ve bağımsız haber yapan gazetecilerin haberi hızlı alma ve kamuoyuyla paylaşmasının önünde hala engeller bulunduğunu

A+A-

GGC, 24 Temmuz Basın Bayramı ve sansürün kaldırılışının yıl dönümü nedeniyle yayımlandığı yazılı mesajda Türkiye'deki basın özgürlüğü alanında yaşanan sorunlara dikkat çekti. GGC, tarafından yapılan açıklamada adalet ve hukukun üstünlüğü ile insan hakları tarafı olan gazetecilerin, kanunların yanı sıra kamuoyunun verdiği denetleme görevini yaparken, bazı kesimlerin darp, tehdit veya ölümle, haksız tutuklamalarla da karşı karşıya kaldığını ve Türkiye'de son dönemlerde olumlu gelişmeler yaşandığını ancak basın özgürlüğü alanında sıkıntıların devam ettiğini dile getirildi.

GGC üyesi Ramazan Pekgöz'ün de aralarında bulunduğu onlarca gazetecinin hala tutuklu bulunduğu ve tutukluluk sürelerinin cezaya dönüştürüldüğü, Türkiye'nin batı yakasında yapılan haberlerde kullanılan bazı ifadelerin, bölgede de suç unsuru sayıldığını ve gazetecilerin bu sebeple yargılandıkları aktarıldı.
GGC Basın bayramı vesilesiyle tutuklu gazetecilerin bir an önce tahliye edilmesi gerektiğini ve basın bayramının 105. yılının özgürce haber yapıldığı bir yıl olmasını temennisinde bulundu.

HABERE YORUM KAT