1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. GGC ve Baro'dan ortak seminer
GGC ve Baro'dan ortak seminer

GGC ve Baro'dan ortak seminer

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti ile Diyarbakır Barosu, Fojo Media Institut'un (İsvec Fojo Basın Enstitüsü) desteğiyle üç günlük seminer düzenleyecek.

A+A-Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nden yapılan yazılı açıklamada, GGC ile Diyarbakır Barosu'nun, Fojo Media Institut'un (İsvec Fojo Basın Enstitüsü) desteğiyle çatışmalı ortamlarda daha duyarlı haberciliğin nasıl yapılabileceğine gazetecilere yönelik semir düzenleneceği kaydedildi.

Üç gün sürecek (8-9-10 Kasım 2013) seminere bir çok uzmanın katılarak katkı sunacağı kaydedilen açıklamada şöyle dendi:

"Bilindiği gibi silahlı çatışmalara dair ülkelerin imzasına sunulan uluslararası pek çok anlaşmanın yanısıra, Birleşmiş Milletler' in hazırlamış olduğu pek çok şart da mevcut. Bunların ışığında silahlı, çatışmalı ortamlarda gazetecilerin, halkı duyarlı ve doğru bilgiler ile bilgilendirmesi oldukça önemli ve temel unsurlardan birisidir. Halkın doğru ve tarafsız bir biçimde bilgilendirilmesi ve çatışma haberlerinin eğitici ve objektif olarak sunulması konusunda gazetecilere yardımcı olmak ve bazı basit ama etkili yöntemlerin tanıtılması amacıyla Duyarlı Çatışma Haberciliği Direktörü Peter du Toit, seminere katkı sunacaktır. Kendisi bu konuda dünyaca tanınmış bir uzmandır ve Güney Afika Cumhuriyeti'ndeki Rhodes Üniversitesinde eğitim görevlisi olarak çalışmaktadır.

KARA MAYINLAR SUNUMUYLA BAŞLAYACAK
Atölye çalışmamız 8 Kasım'da Diyarbakır Barosu Başkanı Avukat Tahir Elçi'nin Uluslararası İnsancıl Hukuk ve Çocuk Hakları konusunda, Muteber Öğreten'in karamayınları konusundaki sunumuyla başlayacak. 9 ve 10 Kasım tarihlerinde de Peter du Toit'in sunumu ve katkılarıyla devam edecektir. Toplam 3 gün sürecek seminerde, çatışma-duyarlı haberciliğe katkı sunması, karamayınları ve savaş artığı patlayıcı maddeler hakkında ve çocuk-silahlı çatışma konularında eğitici olması hedeflenmektedir.

Eğitimin daha verimli geçmesi için atölyeye katılacak gazeteci arkadaşlarımızın 3 gün boyunca eğitime devam etmesi şartı ön görüldü. Seminere 20 gazetecinin katılımıyla interaktif olarak yapılması planlanmakta ve seminer sonunda katılımcılara belge verilecektir"

HABERE YORUM KAT