1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. GGC 'Çalışan Gazeteciler Gününü' kutladı
GGC 'Çalışan Gazeteciler Gününü' kutladı

GGC 'Çalışan Gazeteciler Gününü' kutladı

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti, (GGC) 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

A+A-

Bundan 52 yıl önce gazetecilerin çalışma koşullarını düzenleyen 212 Sayılı Yasa yürürlüğe girmiş ve o günden buyana 10 Ocak günü ''Çalışan Gazeteciler Günü'' olarak kutlanmıştır.
Özellikle bölgemizdeki basın-yayın yaşamına baktığımızda, bu sektörde çalışan meslektaşlarımızın ekonomik ve sosyal haklar açısından istenilen düzeyde olmadıkları görülmektedir.

Gazetecilik zor olduğu kadar meşakkatli bir meslektir. Hele bu mesleğin bölgede yürütülmesi ayrı bir beceri gerektirir.

Bölgede çok zor koşullarda görev yapan gazeteciler, çalışma koşullarının ağır olması nedeniyle erken yıpranmakta ve mesleğini yerine getirirken bazen canından bile olmaktadır.
Bunun en önemli örneklerinden biri Van Depremi'nde yaşamını yitiren gazeteci arkadaşlarımız Cem Emir ve Sabahattin Yılmaz'dır. Yine fikir ve düşüncülerini kamuoyu ile paylaşan değerli üyemiz Ramazan Pekgöz şahsında birçok meslektaşımızın uzun tutukluluk süreleri vicdanları yaralamaktadır.

Bu vesileyle fikir ve düşünce özgürlüğünün önündeki engellerin bir an önce kaldırılması yönünde adımların hızlıca atılmasını bekliyoruz. Değerli üyemiz ve meslektaşlarımızın cezaya dönüşen uzun yargılama sürecinin bir an önce son bulmasını ve fikirleri nedeniyle tutuklanan tüm gazetecilerinin özgür kalmasını istiyoruz

Son günlerde gazetecilere yönelik artan pervazsız saldırıların sonuncusu Ankara'da Anadolu Ajansı (A.A) muhabirlerine yönelik gerçekleşti. Kamuoyu adına görev yaparken şiddet ve ağır baskı altında kalarak yıpranmaktadır.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti olarak riskli çalışma ortamları nedeniyle 1977 yılında 2098 Sayılı Yasa kapsamında gazetecilere tanınan ve 1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile kaldırılan “Yıpranma Hakkı”nın yeniden tanınması gerektiğini düşünmekteyiz.
Hükümetin de gündeminde olan bu konunun biran evvel sonuçlandırılıp, muhalefetin de desteğiyle basın emekçilerinin, fiili hizmet süreleri yani yıpranma hakları yeniden iade edilmelidir.