1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. GGC 36. yıl dönümü kutladı
GGC 36. yıl dönümü kutladı

GGC 36. yıl dönümü kutladı

DİYARBAKIR- Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC) kuruluşunun 36'ıncı yıl dönümünü bir resepsiyonla kutladı.

A+A-

Sümer Park'ta bulunan GGC merkez lokalinde düzenlenen 36. yıl resepsiyonuna kurucu üyelerinin yanı sıra yerel ve ulusal medya temsilcileri ile çok sayıda gazeteci katıldı. Konuşmasına GGC'nin kurucuları ile günümüze taşıyan yöneticilerini şükranla anarak başlayan GGC Başkanı Mehmet Veysi İpek, gazeteciliğin sorumlulukları gereği kutsal bir meslek olduğunu hatırlattı.

Cezaevinde tutuklu bulunan üyeleri ile meslektaşlarının aralarında olmaması nedeniyle üzgün olduklarını kaydeden GGC Başkanı İpek, “Son zamanlarda anayasanın verdiği basın ve kamunun haber alma özgürlüğüne rağmen birçok meslektaşımız tutuklu. İki yıldan beri cezaevinde bulunan GGC'nin üyesi Ramazan Pekgöz bunlardan biri. 4. Yargı paketi kapsamında serbest bırakılmasını bekliyoruz. Avrupa normlarına uyum için hazırlanan bu paketin doğru okunması gerekiyor. Kimse niyet okuyarak farklı maddelerle basın özgürlüğünün önüne geçmesin. Çünkü herkesin gözü kulağı ve vicdanı olan basın, demokrasinin mihenk taşıdır” dedi.

GGC'nin Ekim ayında düzenlediği 2012 Yılın Gazeteciler Ödül Töreni'nde 4. Yargı Paketi'nde terörle mücadele kanunun mutlaka değişmesi gerektiğini savunduklarını hatırlatan İpek, “Bu yargı paketi TBMM'de geçmesi bekleniyor. AB normlarına getirmek önemli, ancak yeterli değildir. Zihinlerin değişmesi gerekiyor, reformları iyi algılamak, demokrasimizi en üst düzeye çıkaracaktır. Ülkemizde özellikle bölgemizde niyet okunmasından vazgeçilmelidir. Kamu görevlileri niyet okumaya devam ederse çıkacak tüm yargı paketleri bir şey ifade etmeyecektir. Yani örgüt propagandası yapmakla suçlanan meslektaşlarımız bu maddenin göndermesiyle aslında 'terör örgütü talimatıyla' denilerek örgüt üyesi olmak suçlamasıyla yargılanıyorlar. Yani niyet okunarak elde delil olmadan, şüpheliden delile hatta; niyete giderek uzun tutuklamaların önünü açılıyor” diye konuştu.

Gazetecilerin adalet ve eşitlik ve insan hakları savunucusu olduğunu hatırlatan GGC Başkanı İpek, “Biz gazeteciler toplumun haber alma özgürlüğü için gönüllü neferleriz. İnsanlığın yararına en doğru, en hızlı ve objektif haberi yapmak durumundayız. Tek taraf olduğumuz kavram herkese eşitlik, adalet ve insan hakları olgusudur. Bundan sonra el birliği ile birbirimizin açığını eksiğini kapatarak ve birbirimizi örnek alarak, adaleti barış kardeşlik için çaba sarf etmeliyiz. İçinde bulunduğumuz dönemde, kardeşlik birlik ve beraberlik ve barışın tesisi için çaba sarf edeceğiz. Türkiye'de esen bu olumlu havanın devam etmesi için bir meslek kuruluşu olarak sorumluluklarımızı yerine getireceğiz. Birlik ve kardeşliği pekiştirmek için kalemlerinizi oynatmalıyız. Gözyaşı, acı içinde yaşadığımız toplumun kaderi değildir” şeklinde konuştu. GGC Başkanı Veysi İpek, konuşmasının ardından cemiyetin kuruluş yıl dönümü pastasını kurucu üyeler Zait Kızgın, Naci Sapan, Mahmut Boz ile Fahrettin Kanat ile kesti.

HABERE YORUM KAT