1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gezici Köy Ekibi kadınları bilgilendiriyor
Gezici Köy Ekibi kadınları bilgilendiriyor

Gezici Köy Ekibi kadınları bilgilendiriyor

DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanlığı, kadınlara yönelik farkındalık çalışması yürütmek amacıyla Gezici Köy Ekibi oluşturdu.

A+A-

İlk çalışmayı Ergani’nin Şölen mahallesinde alan araştırması yaparak başlatan ekip, ardından Dicle’nin Kaygusuz ve Dede mahallelerinde kadınları hakları konusunda bilgilendirdi. 


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanlığı, kadınlara yönelik farkındalık çalışması yürütmek amacıyla Gezici Köy Ekibi oluşturdu. Ergani ilçesi Şölen mahallesinde alan çalışması yapan Gezici Köy Ekibi, daha sonra Dicle’nin Kaygusuz ve Dede mahallelerinde kadınlara haklarıyla ilgili sunum yaptı. DİKASUM Şube Müdürlüğü eğitmenleri tarafından yapılan sunumda, “hak” kavramı ve toplumsal cinsiyet anlatıldı. Kadınlar ve erkekler arasındaki fiziksel ve biyolojik farklılıkların doğuştan geldiğine dikkat çekilen sunumda, toplumsal cinsiyet rollerinin kadınlar ve erkekler arasında toplumsal olarak belirlenmiş ilişkilerin tamamı olduğuna vurgu yapıldı.

“AMAÇ DAHA ÇOK KADINA ULAŞABİLMEK”


Çalışma hakkında bilgi veren DİKASUM eğitmeni Sevda Kayar, “Kadınların alanlarda, ev içinde, ev dışında, devlet tarafından ya da toplum tarafından yaşadıkları hak ihlalleri nelerdir? Kadınlar hangi alanlarda en fazla sorun yaşıyorlar? Bunların köylerde nasıl yansıması nasıl oluyor, nasıl hak ihlallerine uğruyorlar?” konularında eğitim verdiklerini kaydetti. Kayar, sadece Diyarbakır merkezde oturan kadınlarla değil, mahallelerde bu çalışmayı yaparak, daha fazla kadına ulaşıp, farkındalık yaratmak istediklerine de dikkat çekti.


(MP-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler