1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gezici kadın pazarı büyüyor
Gezici kadın pazarı büyüyor

Gezici kadın pazarı büyüyor

Bağlar Belediyesi, geçim kaynakları ellerinden alınan milyonlarca Kürt ailenin, Türkiye'nin dört bir yanında mevsimlik tarım işçisi olarak çalışmasının önüne geçebilmek ve kadın istihdamını güçlendirmek için başlatmış olduğu Gezici Kadın Pazarı, Bağcılar

A+A-
Bağlar Belediyesi'nin kadın istihdamına yönelik çalışmalarından biri olan Gezici Kadın Pazarı büyüyor.
 
Bölgede bir ilki gerçekleştirerek sadece kadınların çalışabileceği gezici kadın pazarında onlarca mevsimlik tarım işçisi kadın da çalışıyor.Türkiye'nin en büyük sorunlarından biri olan mevsimlik tarım işçiliğinin önüne geçebilmek ve kadın istihdamına dönük bir çalışma olan gezici kadın pazarı mahallenin her gün bir başka yerinde kuruluyor.
 
'Halktan yoğun bir talep var'
 
Gezici kadın pazarlarının açılmasının ikinci haftasına girerken talep olarak iki katına çıktıklarını ifade eden Kadın Jiyan Semt Pazarı Koordinatörü Saniye Varlı, pazara mahallelilerin yoğun bir talebinin olduğunu söyledi. Bağcılar Mahallesi'nde oluşumundan bugüne kadar Pazarın kurulmadığını sözlerine ekleyen Varlı, “Sadece kadınların çalışabileceği şekilde pazarın açılmış olması mahallelide ciddi bir memnuniyet oluşturdu” dedi.
 
Mevsimlik tarım işçiliğinde çalışan onlarca kadın var
 
Nevşehir'e patates, Çukurova'ya pamuğa giden onlarca Kürt ailesinin olduğunu vurgulayan Varlı, gezici kadın pazarının amacını şöyle aktardı:
 
“Gezici kadın pazarı, mevsimlik tarım işçiliğinin önüne geçebilmek ve kadın istihdamını güçlendirmek için başlatmış olduğumuz bir çalışmadır. Nitekim bugün onlarca mevsimlik tarım işçisi burada çalışmaktadır. Bu Pazar bir kültür çalışmasıdır aynı zamanda. Ahlaklı bir alışverişin nasıl yapılacağının bir şeklidir.” Pazarda sadece kadınların çalışmasının daha uygun olduğunu dile getiren mahalle sakini Cezmi Casur ise, erkek elinin değdiği pazarlara nispeten kadın pazarının daha temiz olduğunu söyledi. Casur, bu çalışmadan dolayı belediyeye teşekkür etti.
Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT