1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gezi etkinliklerine bin 865 çocuk katıldı
Gezi etkinliklerine bin 865 çocuk katıldı

Gezi etkinliklerine bin 865 çocuk katıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin çocuklarda tarih bilincini ve kent aidiyetini geliştirmek amacıyla yıl içinde düzenlediği gezi etkinliklerinden bin 865 çocuk faydalandı. Gezilere ilçelerde ikamet eden çocuklarda katıldı.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Çocuk ve Kreş Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nün Çocuk Meclisi’ yle birlikte oluşturduğu Gezi ve Rehberlik Atölyesi’nin yıl içinde düzenlediği gezilere bin 865 çocuk katıldı.

Çocuk ve Kreş Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nde düzenlediği gezilere, müdürlük bünyesinde eğitim gören çocuklar ile ilçelerde ikamet eden çocuklar katıldı. 24 Nisan’da Eğil’e yapılan turla start alan gezi programı, Van, Silvan ve Bismilli çocukların Diyarbakır kent merkezini gezmesiyle 30 Mayıs’ta sona erdi.

Gezi ve Rehberlik Atölyesi’nin düzenlediği etkinlikte çocuklar, Eğil ilçesi, Baraj Gölü, Eğil Kalesi ile Kral Mezarları,  On Gözlü Köprü, Keçi Burcu, Cemil Paşa Konağı, Dört Ayaklı Minare, Surp Gregos Kilisesi, Ulu Camii, Cahit Sıtkı Tarancı Evi, Ahmet Arif Edebiyat Müzesi, Hasanpaşa Hanı ve Dengbej Evi’ni gezme şansı yakaladı. Gezilere Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı bünyesinde çalışan rehberlerde eşlik ederek, tarihi yerler hakkında çocuklara bilgi verdi. Gezi etkinliklerinde çocuklara sırt çantası, şapka, tişört dağıtıldı. Ayrıca gezi başlamadan gelen çocuklara kahvaltı için sandviç ve öğlen yemeği için de dürüm ikram edildi.

İlçelerden çocuklarda katıldı

Silvan, Bismil, Kulp, Lice, Çınar, Dicle, Hazro, Hani ve Ergani’de ikamet eden ailelerin çocukları ile Fidanlık Yaşam Alanı’nda kalan Şengalli çocukların da yararlandığı gezilere, bölgede yaşayan çocukların birbirilerini daha iyi tanımaları ve kaynaşmaları amacıyla Van’ın Özalp ilçesinden çocuklarda katıldı.

‘Uçurtma Şenliği’ 340 çocuk katıldı

Öte yandan gezi etkinliği programında yer alan 17 Nisan’da On Gözlü Köprü ve 24 Nisan’da Newroz Parkı’nda düzenlenen ‘Uçurtma Şenliği’nden 340 çocuk faydalandı. Şenlikten, Çocuk ve Kreş Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nde eğitim gören çocuklar ile Fidanlık Yaşam Alanı’nda ikamet eden Şengalli çocuklar yararlandı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler