1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Geri dönüş eğilimi tespit ediliyor
Geri dönüş eğilimi tespit ediliyor

Geri dönüş eğilimi tespit ediliyor

Diyarbakır'da geri dönüş eğilimlerinin tespit edilmesi amacıyla Göç Platformu tarafından düzenlenen ve iki gün sürecek olan kapasite geliştirme çalıştayı başladı.

A+A-
Göç Platformu tarafından Avrupa Birliği desteğiyle finanse edilen "Gitmek mi zor kalmak mı" adıyla geri dönüş eğilimleri tespit etme projesi kapsamında düzenlenecek olan çalıştaylar dizisinin ilki "Yerinden Edilmenin Tanımı Çalıştayı" Diyarbakır'da başladı.
 
Çalıştaya göç üzerine çalışma yürüten İstanbul, Diyarbakır, Van ve Mersin Göç-Der yöneticileri katıldı. Aynı zamanda kapasite geliştirme konumunda olan çalıştayda dernek yöneticileri projenin hayata geçirilmesi için neler yapılması gerektiği noktasında deneyimlerini paylaşmak için bir araya geldi.
 
GÖÇ DER YÖNETİMİ
 
İki gün boyunca sürecek olan çalıştayda, ilk olarak projenin sunumu ve hedefleriyle birlikte beklentilerin neler olduğu ele alınacak.
 
Çalıştayda İstanbul Göç-Der yöneticisi Nur Tüysüz söz alarak projeye ilişkin bilgilendirme yaptı. Tüysüz, proje kapsamında Diyarbakır'da düzenlenen çalıştayın ardından Van, Mersin ve İstanbul'da da çalıştayların düzenleneceğini aktardı. Tüysüz, proje için 11 kentte yurttaşlarla bire bir görüşülüp, araştırmalarının yapılarak geri dönüş eğilimlerinin ölçülendirileceği bu kapsamda 18 ay boyunca çalışmanın süreceğini belirtti. Tüysüz'ün kısa bir sunum halinde proje hakkında bilgilendirme yapmasının ardından katılımcıları projeye ilişkin sorularını yönelterek, çalışmanın yürütülme şekli konusunda bilgi aldı. Katılımcılar projenin hayata geçirilmesi noktasında yaşanacak kimi sorunları da çözüme kavuşturma noktasında önerilerini sundu.
 
ZORLA YERİNDEN EDİNME
 
Projenin hayata geçirilmesine ilişkin bilgilendirmenin yapılması ve soruların yöneltilmesinin ardından çalıştaya ara verildi. Aranın ardından Göç-Der'in dört kentteki faaliyetleri konusunda dernek yöneticileri aktarım yaptı. Aktarımın ardından da "Yerinden edilmeyle ilgili interaktif sorun belirleme çalışması" başlığıyla oturumuna geçildi.
 
Bugün yürütülecek tartışmaların ardından eğitim çalıştayı yarın "Zorla yerinden edilmenin tarihsel arka planı ve deneyimler" ile "Köy boşaltmaları sonrası kadın anlatıları" başlığıyla iki sunum yapılacak.
 

HABERE YORUM KAT