1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Geri dönüş çalışmaları açıklanmalı'
'Geri dönüş çalışmaları açıklanmalı'

'Geri dönüş çalışmaları açıklanmalı'

Amed GÖÇ-DER, köye geri dönüşlere ilişkin Diyarbakır Valiliği'ne bağlı İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan dilekçelerin ne amaçla düzenlediği konusunda kamuoyuna doyurucu bir açıklama yapılması gerektiğini açıkladı.

A+A-

Amed Göç Edenlerle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Amed GÖÇ-DER), köye geri dönüşlere ilişkin dernek binalarında basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında konuşan Amed GÖÇ-DER Başkanı Vecih Aydoğan, başlatılan sürecin ilk aşamasını sona erdiğini ve ikinci aşamaya geçildiğini belirterek, “Demokratik çözüm sürecinin ilk aşamasının sonuçlandığı ve ikinci aşamanın hayata geçilmeye çalışıldığı bir süreçte, hala köye geri dönüş yolları oluşturulmamıştır” dedi. Diyarbakır Valiliği'ne bağlı İl Özel İdaresi'nin “köye geri dönüş”lere ilişkin yurttaşlara doldurulan forma dikkat çeken Aydoğan, valiliğin bu konuda var ise bir çalışmasının bunu kamuoyu ile paylaşması gerektiğini kaydetti. Aydoğan, valiliğin kamuoyunun bilgilendirilmesi dışında bu konudaki çalışmalarını bölgede bulunan sivil toplum örgütleri ile görüşüp, onların da görüşlerini alması gerektiğinin altını çizdi.

'Talepler yerine getirilmeli'

Aydoğan, şunları söyledi:

“Kaldı ki dilekçenin içeriğinde belirtilen sebep kabul edilir sebep değildir. 1996 yılında 2 bin 785 köy askerler tarafından boşaltılmıştır. Dolayısıyla köye geri dönüşlere yönelik bir çalışma yürütülecekse zorla boşaltmada devletin rolünü aklayarak değil, mağdur ettiği insanlardan özür dileyerek, sorunun çözümüne yönelik açık, net ve anlaşılır adım atmalıdır.

Diyarbakır İl Özel İdaresi'ne sunulan söz konusu dilekçelerin ne amaçla düzenlediği konusunda kamuoyuna doyurucu bir açıklama yapılmalıdır.” Yurttaşlara çağrıda bulunan Aydoğan, bu tür dilekçe ve çalışmalara itibar etmemeleri gerektiğini ifade etti. Köye geri dönüşlere için belirtilen sorunların çözüme kavuşması gerektiğini kaydeden Aydoğan, “Köye geri dönüşlerin olabilmesi için taleplerimizin yerine getirilmesi gerekiyor. Zorla yerinden edilen insanların etkin olarak katılacağı bir süreçte hazırlanacak eylem planı ve buna uygun yasal düzenlemeler ile geri dönüşler teşvik edilmeli. 5233 Sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Yasası'nın kapsamı demokratik bir perspektifle yeniden düzenlenmelidir. Her türlü ulaşım olanaklarına sahip insanı özne alan konutlar imar edilmelidir. Tüm yerleşim yerlerinde uluslararası standartlara uygun bir biçimde kara mayını ve patlayıcılardan temizlenmelidir. Koruculuk sisteminin kaldırılması ve derin güçlerin lağvedilmesi elzemdir” diye belirtti.

HABERE YORUM KAT