1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gerekeni yaparız!
Gerekeni yaparız!

Gerekeni yaparız!

2 çocuk babası Vedat Turan bir telefonla evden çıktı, iki gün sonra cesedi bulundu. Kafasına

A+A-
Kafasına 4 el ateş edilerek öldürülen Turan'ın yakınları yetkililerin "gerekeni yapmadığını" öne sürerken cinayetin aydınlatılmasını istedi.
 
Bismil Kenberli köyü yakınlarında önceki gün sabah saatlerinde otomobil içerisinde başına dört el ateş edilerek öldürülen iki çocuk babası 27 yaşındaki Vedat Turan cinayetinin "sır perdesi" aralanmazken, Turan'ın yakınları yetkililerin "gerekeni yapmadığını" öne sürerken cinayetin aydınlatılmasını istedi.
 
İKİ GÜN SONRA BULUNDU?
 
Alınan bilgiye göre, Sur ilçesine bağlı Yenievler köyü Akhüseyin mezrasında ikamet eden iki çocuk babası Vedat Turan, geçtiğimiz Perşembe günü saat 16.00 sularında gelen bir telefonla özel otomobiline binerek köyden ayrıldı. Turan iki gün sonra, Bismil ilçesine bağlı Kenberli köyü yakınlarındaki bir arazide, otomobil içerisinde ölü olarak bulundu.
 
KÖYDE TOPRAĞA VERİLDİ
 
Savcılık ve Olay yeri inceleme ekiplerinin araştırmasında Turan'ın başına dört el ateş edilerek öldürüldüğü belirlendi. Diyarbakır'da Adli Tıp kurumu tarafından otopsi ve savcı incelemesinden sonra 27 yaşındaki Vedat Turan'ın cenazesi, Akhüseyin köyünde toprağa verildi.
 
TURAN'IN YAKINLARI TEPKİLİ
 
Turan'ın yakınlarından Mehmet Solar ve Edip Polat, çarpıcı iddialarda bulunurken, Jandarma ve Savcılığa yaptıkları "kayıp ihbarından" sonra gerekli aramaların ve soruşturmaların yapılmadığını öne sürdüler. Solar şöyle dedi: "Vedat'ın bulunması için Bismil ve Diyarbakır Sur Jandarma Karakolu ve Savcılıklarına başvuduk. Dedik ki, saat 16.00'da evden çıktı, bir daha haber alamıyoruz. Telefonu çalıyor. Ama hiç cevap vermiyor. Her gittiğimizde bize gerekeni yaparız dediler. Gecede gittik. Bize mesai yok, gidin yarın sabah gelin. Duyarlı davranmadılar, ilgisiz kaldılar."
 
TELEFON SİNYAL TAKİBİ
 
Solar Savcılıktan ve Jandarmadan Turan'ın bulunmasını için "telefon sinyali takibini" istediklerini belirterek şunları söyledi. "Dedik ki, "Cep telefonu açık, sinyal takibi yapın. Bize dediler ki, biz bir kişiyle uğraşamıyoruz! Onu bulun. dediğimizde, bizlere 'biz böyle basit şeyler için cep telefonu sinyali için yer tespiti takibi yapmayız. Devlet böyle ufak tefek işlerle uğraşmaz' dediler. Ne yazı ki biz yeğenimizin telefonuna sinyal takibi yaptıramadık ve yeğenimizde gördüğünüz gibi öldü öldürülürdü. Yazık dağilimi gencecik delil kanlı öldü ya bir telefon sinyali alamdık ki yeğenimizin yerin öğrenelim yazık olsun “
 
GEREKENİ YAPMADILAR
 
Edip Polat ise, yaşadıkları olayı şöyle anlattı: "Ölen benim yeğenimdir. Yeğenim Perşembe günü 16.30 da evden çıkıyor. Akşam saat 22 00'ye kadar eve dönmeyince, herkes kuşkulandı. Evdekiler cep telefonunu arıyorlar telefonu cevap vermiyor. Gece yağmur yağyordu, bizim aklımızdan da başına böyle bir şey geleceği gelmiyordu. Ama biz yine de aramaya başladık. Köy çevresi ve bölgesinde. Sur jandarma komutalığına gittik kayıp tutanağı tutuldu. Dediler mesai başladığında sonra savcıya bilgi verilecektir. Bizde savcıya gittik. Telefon sinyali için. Gün boyu yeğenimizin telefonun açıktı çalıyordu ama kimse kaldırmıyordu. Biz bunun ölümünden şüphelenmeye başladık, bize şunun söylediler "ya biz olayı takip ediyoruz. Devleti böyle küçük şeyler için uğraştırmayın" dedi.
 
BUNLAR KÜÇÜŞ İŞLER?
 
Bizde dedik efendim bakın bu çocuk üstünde bir miktar parayla kayıp olmuş. Para zaten onun. Bize siz gidin eve. "Devletin böyle küçük iş için uğraştırmayın" dedi. Bizde köye gittik. Tabi biz evde oturmadık köyleri araştırdık. Tekrar karakola geldik "ya ne olacak bu durum? diye sorduk. Bize aynen şunu dediler. "Şayet ölmemişse veya kaza geçirmemişse sizin bulmanız gerekiyor." Düşünün, bunu bize diyen karakol. Sizin bulmanız gerekiyor. Israrla dedik ki, telefonu açık, sinyal takibi yapın bulun dedik ama kimseye dinletemedik. Gine biz bulduk, ölümüzü tarlada bulduk 2. Bu devletin ekmeğini yiyorlar ama hiçbir zaman bu insanlara yararlı hiç bir şey yapmıyorlar. Eğer görevlerini savcı ve jandarma yapmış olsaydı. Telefon sinyal takibi yapılmış olsaydı, belki Vedat Turan kurtarılabilinir di. Ama yapılmadı. “
 
CİNAYETİN FAİLLERİ BULUNSUN
 
Solat ve Polat, Turan'ın ve kendilerinin dahil olmak üzere kimseyle ne bir kan davasının ne de bir küskünlüklerinin olmadığını ifade ederek, "Vedat Turan kendi halinde yaşayan biri. Kimseyle hüsümeti yok. Biz cinayetin para yüzünden işlenmiş olabileceğinden şüpheleniyoruz. Çünkü, iki gün önce Diyarbakır'a koyunlarını götürüp satmış. 25 bin liraya. Bu paranın 17-20 bin lirasını almış gerisi kalmış. Bu para da üzerindeydi. Şüphemiz o ki tanıyan bilen biri onu para için öldürmüş. Devletten, savcıdan, jandarma ve polisten istediğimiz odur. Cep telefonu sinyaliyle kayıpken bulamadılar, aramadılar. Bari şimdi cinayetin faillerini bulsunlar. Olay faili meçhul olarak kalmasın. Kalırsa bir kez daha yüreğimize hançer vurulmuş olacak" diye konuştular.
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT