1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Gerçeklerin üzeri örtülüyor
Gerçeklerin üzeri örtülüyor

Gerçeklerin üzeri örtülüyor

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nin Şenlik Köyü'nde 4 yıl önce koyunlarını otlatırken Yayla Karakolu'ndan atılan bomba atar mühimmatın patlaması sonucu hayatını kaybeden 12 yaşındaki Ceylan Önkol'un ölümüyle ilgili dosyada yeni bir gelişme yaşandı.

A+A-

Olayın ardından soruşturma başlatan Lice Cumhuriyet Başsavcılığı, savcıyı güvenlik gerekçesiyle olay yerine götürmeyen jandarma görevlileri hakkında nisan ayı başında takipsizlik kararı vermişti. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ise savcının olay yerine gidip delil toplanmasına güvenlik gerekçesiyle izin vermeyen Lice İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Eyüp Subaşı hakkında kovuşturma izni verdi. HSYK'nin kararı, Batman Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Subaşı hakkında görevi ihmal suçundan dolayı Batman Başsavcılığı'nca soruşturma ve kovuşturma yapılacak. Mahkeme, savcının hazırladığı iddianameyi kabul ederse Subaşı hakim karşısına çıkacak. Görevi ihmal suçunun cezası 6 aydan 2 yıla kadar hapis.

'ÜZERİ KAPATILMAYA ÇALIŞILIYOR'

Ceylan'ın ağabeyi Rıfat Önkol, sadece bir görevli hakkında soruşturma açılmasını yeterli görmediklerini belirterek, “Bunlar aynı zamanda olayın failleridir. Görevini ihmal olarak değerlendirilmemeli. Bu tür tutumlarla olayın üzerini kapatmaya çalışıyorlar” dedi.  Olayın üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen görevliler hakkında etkin bir soruşturma yürütülmediğine dikkat çeken ağabey Önkol, şunları dile getirdi: “Bu soruşturmalarda adalet ve hukuk görmüyoruz. Üstelik sadece üst sınır olarak 2 yıl hapis cezası isteniyor. Bunun yatarını düşündüğünüzde 1 yıla kadar düşer. Yani buna yorum bile yapamıyorum. Soruşturma sonuçlanıp böyle bir ceza verilmesi bizi aile olarak tatmin etmez. Sadece bir görevli hakkında soruşturma açılmamalı.”

'ADİL BİR YARGILAMA İSTİYORUZ'

Ağabey Rıfat Önkol, yıllardır büyük bir travma yaşadıklarını kaydederek, “Acımız çok büyük. Kızımızın failleri ortaya çıkar ve hak ettiği ceza verirse o zaman rahat bir nefes alırız. Bu durumda içimiz rahat değil. Böyle bir sonucu asla kabul etmeyeceğiz” diye konuştu.

Ağabey Önkol, kardeşinin cesedinin 6-7 saat yerde kaldığını hatırlatarak, şunları söyledi: “Cesedi 6-7 saat yerde beklettik. Bu kadar saat ne Türk medyası, ne de bir yetkili gelmeyince biz de kendi imkanlarımızla cesedin parçalarını toplayıp Abalı Karakolu'na götürdük. O kadar imkan olmasına rağmen o cesedi Abalı Karakolu'nun bahçesinde otopsi inceleme raporunu hazırladılar. Bombalamaya imkanları var da, bir otopsi raporu için mi imkan yoktu? Ve buna ilişkin bir sürü hukuksuzluktan bahsedilebilir.”

ÖNEMLİ OLAN ASIL DAVA

Ailenin avukatı Rahşan Bataray Saman ise, olayın üzerinden uzun bir süre geçtiğini belirterek, eğer böyle bir müdahale söz konusu ise bunu olumlu bir gelişme olarak değerlendirdiklerini söyledi. Saman, görevi ihmal suçundan da suç duyurularının olduğunu hatırlattı. Saman, Ceylan'ın ölümüyle ilgili davada bir gelişmenin olmamasına da dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT