1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gerçek turizm potansiyeli ortaya çıkıyor
Gerçek turizm potansiyeli ortaya çıkıyor

Gerçek turizm potansiyeli ortaya çıkıyor

Diyarbakır Yoldaş Turizm Şirket Müdürü Başak, barış süreci ile kentin gerçek turizm potansiyelinin yavaş yavaş ortaya çıktığını söyledi.

A+A-
Barış süreci Diyarbakır turizmini canlandırdı. Yabancı turist sayısı yüzde 100, tur rezarvasyonları yüzde 500 arttığı belirtiliyor. Siyasetçisi, ticaretçisi, esnafı her ağızdan çıkan ve olmazsa olmaz olan barış sürecinin devam etmesi yönünde.
 
Diyarbakır'da barış sürecinin başlangıcı olan üzerinden geçen 13 ayda olumlu gelişmeler yaşanıyor. Yıllardır kepenk kapattı kapatacak olan esnaf ve tüccar huzur bulmaya, yüzü gülmeye başladı. Gülen sadece esnaf ve tüccar değil, büyük işletmeler olan oteller, lokantalar, hediyelik eşya satıcıları ve daha düne kadar bir elin parmaklarının sayısını geçmeyen barış süreci ile her geçen artan tur operatörlerinin yüzü ciddi olarak gülmeye başladı.
 
SADECE YERLİ TURİST İÇİN BİLE MEKÂNLAR YETERSİZ KALIR
 
Diyarbakır'ın en büyük turizm şirketi Yoldaş Turizm Şirket Müdürü Tekin Başak, mutlu olan ticaret erbabının insana hizmet noktasında alternatifler geliştirdiğini söyledi. Barış süreci ile huzur ve güven ortamının tesis edilmesi ile birlikte, çok merak edilen bölgeyi gezmek için batılıların akın ettiğini kaydeden Başak, "Yurt içinden gelen misafirleri karşılayacak durumda olabilir ancak bir sonraki yıl yerli turistti ağırlayacak mekanların çok yetersiz olduğu net olarak görülecektir" dedi.
 
OLMAZSA OLMAZIMIZ BARIŞ SÜRECİDİR
 
Yerli Turist kadar yabancı turist sayısında da yüzde yüzden fazla bir gelişmenin olduğunu ifade eden Başak, "Yabancı turist sayısında artışı net olarak şehri gezdiğinizde gözle görebilmek artık mümkün. Ya oturduğunuz yer çay bahçesinde ya misafirinizle gezdiğiniz tarihi bir mekanda gündelik hayatın her noktasında yabancı turistler ile karşılaşmak mümkün. Biz elbirliği ile bu potansiyelimizi daha da geliştirmeliyiz. Zaten Diyarbakır adeta açık hava müzesi öyle bir potansiyeli var ki bizim tahmin ettiğimizin bile çok ötesinde ancak bunun tetikleyecek bunun fırsatlarını kullanacak insanlara ihtiyacımız var ve tabii ki olmazsa olmazımız barış sürecidir" diye konuştu.
 
Turizm konusunda herkesin elinden gelenin en iyisini yapması gerektiğini dile getiren Başak, yerli ve yabancı turistte yaklaşım konusunda uyarılarda bulunarak, "Ben kendim şahit olmadım ama anlatan arkadaşlarımız var. Turistlere yaklaşımımız çok kötü hele hele yabancı birini gördüğümüzde sanki başka dünyadan biriymiş gibi davranıyoruz kişiye. Aslında bizim kültürümüzde misafirperverlik, kardeşlik, saygı ve hürmet vardır. Biz bunu ön plana çıkarmamız gerekiyor. Turizm bizim için bu Kent için bir berekettir ve bu bereketi heba etmeyelim. İnsanımız ister yerli olsun ister yabancı olsun turistlere davranış noktasında biraz acemi olarak görünüyor. Bunun aşılması için herkesin yapabileceğinin en iyisini yapması gerekiyor ve şunu herkes bilmelidir ki Diyarbakır'ın gerçek turizm potansiyeli bu değildir. Ancak barış sürecinin devamı ile Kent gerçek turizm potansiyeline ulaşacaktır. Diyarbakır'ımızın gerçek turizm potansiyeli yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamıştır" şeklinde konuştu.
 
BÖLGENİN GEZİ VE TATİL İÇİN İLK TERCİHİ KAREDENİZ
 
Başak, yerli ve yabancı turistlerin gelişi kadar Diyarbakırlıların da yurt içi ve yurt dışına tatil amaçlı, tur gezi amaçlı çıkışlarının arttığını belirterek, "Örneğin geçen yıl Diyarbakır'dan özellikle Karadeniz Bölgesine yoğun talep vardı. Diyarbakır'dan 2012'de bir grup, 2013'te iki grup Karadeniz turu yaptı. Bu yıl ise şimdiden iki turu garanti ettik gibi ve gelen talepleri almaya devam ediyoruz. Güneydoğu Anadolu yeşile hayran ve maviyi de çok seviyorlar. Özellikle Diyarbakırlılardan bir giden tekrar tekrar gitmek istiyor. Karadeniz gerçekten doğa ve mavinin buluştuğu ender görülebilecek güzellikleri barındıran bir bölge ve insanların orayı gezmek görmek istemesi gayet doğaldır" dedi.
 
EGE VE AKDENİZ DE TERCİH EDİLİYOR
 
Bölge insanının tatil için sadece Karadeniz'i tercih etmediğini Ege ve Akdeniz'e de tatile gidenlerin bulunduğunu aktaran Yoldaş Turizm Şirket Müdürü Tekin Başak, "Ege ve Akdeniz bölgesine de 300'den fazla kişiyi gönderdik. Türkiye'de gezilecek bir sürü yer var. Buradan Mardin ve Midyat'a günü birlik turlar isteniyor. Türkiye'nin her bir yanında ayrı bir güzellik bulunuyor. Bu güzellikler insanlar için ve insanlar kendilerine bunun fırsatını yaratmalıdır. İnsanlarımızın gidip görmelerini, keşfetmelerini istiyoruz. Herkesin tatil yapmaya ihtiyacı var. Sene de 10 gün bile olsa insanlarımız tatil yapmalılar ve bütün yılın yorgunluğunu tatil yaparken üzerinden atmalılar. Tatil belki birçok insan için hayal ama insanlar zaten hayallerini gerçekleştirmek için çabalamalı" dedi.
 
GÜNLÜĞÜ 100 EURO'YA DUBAİ TURU
 
Diyarbakır'dan bireysel ve bölgesel turların yanı sıra Paris, Venedik, Budapeşte turlarının da bulunduğunu kaydeden Başak, "İstanbul merkezli turlarımızda ulaşım, Türkçe rehberlik, hava alanı transfer ve şehir turu firmamıza ait oluyor. Mesela 5 gece Dubai turu saydıklarım dahil 500 Euro" şeklinde konuştu. Yurt içi ve yurt dışı uçak biletlerinde vatandaşların Yoldaş Turizm'e gitmeden bilet satın almasını istemeyen Yoldaş Turizm Şirket Müdürü Tekin Başak, vatandaşların en uygun fiyatı kendilerinde bulabileceklerini de sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT