1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gerçeği aratmayan tatbikat
Gerçeği aratmayan tatbikat

Gerçeği aratmayan tatbikat

Diyarbakır ve Şırnak İl Sağlık Müdürlükleri organizasyonuyla 10-14 Kasım tarihleri arasında 23 kişiye Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri temel eğitimi verilmesinin ardından, kömür ocakları mevkiinde tatbikat gerçekleştirildi.

A+A-
ŞIRNAK kömür ocakları mevkiinde UMKE ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAT) tarafından düzenlenen tatbikatı Vali Yardımcısı Mustafa Akgül, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Muhsin Hayam Elçi, Şırnak Sağlık Müdür Dr. Burcu Hınzal ile etrafta meraklı vatandaşlar izledi.
 
Tatbikatta kömür ocaklarında meydana gelen göçükte yaralanan 8 kişi enkaz altından ekipler tarafından çıkarılarak olay bölgesine intikal eden ambulans ve UMKE araçlarına konularak hastaneye kaldırıldı. Eğitim gören sağlık personeli ve afat ekipleri gerçeği aratmayan tatbikat gerçekleştirdi.
 
'Koordineli bir şekilde çalışıyor'
 
Diyarbakır Acil Afetler Şube Müdürlüğü'nde çalışan sağlık memuru UMKE Bölge Sorumlusu Aslan Öztürk, “Bize bağlı 5 il var. Şanlıurfa, Mardin Siirt, Batman ve Şırnak bu ilerde UMKE eğitimlerini yapıyoruz. Bu tatbikatı da yaptığımız eğitimin tatbikatıydı. İnsanlarda bir farkındallık yaratmak afet ve olağan dışı durmalarda medikal müdahalede bulunacak ekipleri yetiştirmek için birtakım faaliyetlerle sağlık personelinin eğitim ve gelişimini sağlamaya çalışıyoruz. Bunu dışında bölge tatbikatlarımız oluyor daha geniş kapsamlı hem bölgedeki arkadaşlar birbirlerini tanımış oluyor. Koordineli bir şekilde çalışıyoruz tatbikat ve eğitime 23 kişilik ekip katılıyor.
 
Diyarbakır'dan da 5 kişilik bir ekibimiz var” dedi. Şırnak İl Sağlık Müdürü Dr. Burcu Hızal ise, “Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü ve Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü organizasyonu ile 10-14 Kasım arası 23 kişiye UMKE temel eğitimi verdik. Afat ve UMKE eğitimleri ile beraber bir tatbikat yapıldı. Tatbikatın ardından katılan sağlık çalışanlarımıza Vali Yardımcısı Mustafa Akgül ve İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Muhsin Hayam Elçi ile beraber katılanlara sertifikalarını verdik arkadaşlar gayet iyi bir tatbikat başardılar kendilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 
'İyi bir tatbikat oldu'
 
Şırnak İl Sağlı Müdürlüğü Acil Afetler Şube Müdürü Leyla Acar da, “İlimizde UMKE temel eğitimi verdik. Son olarak 2012 yılında bu tür bir çalışma yaptık. O zaman 25 kişiye eğitim verdik. Bu 25 sağlık personelinden sadece iki kişi kaldık. Afetler nedeni ile UMKE medikal timlerimiz bulunmakta. 2014 sonunda 10-14 Kasım tarihleri arası UMKE eğitimi düzenledik. Acil afetler Şube Müdürlüğü ve Diyarbakır Afet Müdürlüğü tarafından UMKE Temel eğitimi verildi. 4 günlük temel eğitimin ardından kömür ocakları mevkisinde tatbikatımızı yaptık.
 
23 personel ve Diyarbakır'dan bir afet biriminin katılımı ile tatbikatımızı gerçekleştirdik. Medikal timlerimiz için iyi bir tatbikat oldu. 4 tim her tim 5 kişiden oluşmakta afet Müdürlüğünden de bir tim katıldı. Afat ekipleri girdi, komuta kontrol merkezi ile kriz bilgi merkezi ile koordineli olarak bilgi verdik. Olay yerinden 8 yaralıyı alarak ambulanslarımıza nakil ettiler” şeklinde konuştu. 

HABERE YORUM KAT