1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Genel cerrahi endoskopi merkezi DEAH'a geldi
Genel cerrahi endoskopi merkezi DEAH'a geldi

Genel cerrahi endoskopi merkezi DEAH'a geldi

Türk Cerrahi Derneği -Endoskopi Eğitim Merkezleri'ne Prof.Dr. Yusuf Yağmur'un girişimleri sonucu Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi bölümü de eklendi.

A+A-

Türk Cerrahi Derneği Endoskopi eğitimi verebilecek merkezler arasına Genel Cerrahi eğitim sorumlusu ve endoskopi sorumlusu Prof Dr Yusuf Yağmur'un girişimleri sonucunda; Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi endoskopi merkezini eğitim merkezi olarak sisteme eklendi.

Türk Cerrahi Derneği Endoskopi eğitimi verebilecek merkezler arasına Genel Cerrahi eğitim sorumlusu ve endoskopi sorumlusu Prof Dr Yusuf Yağmur'un girişimleri sonucunda; Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi endoskopi merkezini eğitim merkezi olarak sisteme eklendi. Endoskopi temel eğitimlerini bu merkezlerde almak isteyen meslektaşlarımız sistemden bilgilerini ve tercihlerini en kısa zamanda güncellemeleri gerekmektir. Türk Cerrahi Derneği, Sürekli Tıp Eğitimi - Sürekli Mesleki Gelişim aktiviteleri çerçevesinde daha önce sadece Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD ile birlikte yürüttüğü "Cerrahi Endoskopi Eğitimi" programını, üyelerden gelen talep üzerine yaygınlaştırma kararı almıştır.

Cerrahi endoskopi eğitimi, Genel Cerrahi'nin "Çekirdek Eğitim Programı" içerisinde zaten yer almaktadır ve pek çok kurum bu eğitimi kendi bünyesinde, bazıları da rotasyonlarla vermektedir. Ancak, asistanlık süresinde aldığı eğitimi pratik hayattaki uygulamaları için yeterli görmeyen veya bu eğitimi çok eskiden alması nedeniyle tekrar gözden geçirmek isteyen meslektaşlarımız için yararlı olacağını düşünülen bu program, başta Diyarbakır'da olmak üzere tüm Güneydoğu Anadolu'da olan genel cerrahi uzmanları için oldukça faydalı olacaktır.

Türk Cerrahi Derneği tarafından uzun süredir benzer eğitimleri sürdüren eğitim kurumları ile temasa geçildi. Daha önceden üzerinde çalışılmış olan kriterlere uyan ve şimdilik ulaşabilen merkezler içerisinden bu programa "eğitim merkezi" olarak katılmak arzusunda olanlar ile 2009 yılı başından itibaren eşzamanlı yürütülmesi hedeflenen bir süreç oluşturulmuş ve bu merkezlerin sayısını arttırılmak istenmiştir.

Türk Cerrahi Derneği'nin Cerrahi Endoskopi Eğitimi Programının Yürütüleceği 40 Kurum arasına Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi alınmıştır. Türk Cerrahi Derneği'nin Cerrahi Endoskopi Eğitimi Programının Yürütüleceği 40 Kurum aşağıdadır:

Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği

Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi

Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi

Erzincan Üniversitesi Tıp Fakültesi

Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı

İstanbul Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi

İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi

İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi

İstanbul Bakırköy Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi

İstanbul (Samatya) Eğitim ve Araştırma Hastanesi

İstanbul GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi

İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi

İstanbul Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi

İstanbul Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi

İstanbul Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi

İstanbul Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi

İstanbul Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi

İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi

İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Kars Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi

Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi

Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi

Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi endoskopi merkezi bölgede tek cerrahi endoskopi eğitim merkezi olup, Eğitim ve araştırma hastaneler arasında genellikle Üniversite hastanelerinde olan Sağlık Bakanlığı hastanelerinde İstanbul, Ankara, Antalya, Adana Eğitim araştırma hastanelerinden sonra merkez olarak kabul edilmiştir.

2011 yılında prof Dr Yusuf Yağmur tarafından kurulan ve sorumluluğunu yaptığı cerrahi endoskopi merkezinde; 2 kolonoskopi, 2 rektosigmoidoskopi, 2 gastroskopi ile yılda en az 1000 üst, 400 alt gastrointestinal endoskopi işlemi yapılıyor. Adayların Türk Cerrahi Derneği'nin Kurs Sonunda Verilecek Belgeye Sahip Olması için; Teorik dersleri tamamlamış olmalı, Endoskopi eğitimi verilen bir kurumda 3 aylık bir süre boyunca tamzamanlı olarak endoskopik işlemlere katılmalı, Gözetim altında en az 75 üst ve 50 alt gastrointestinal endoskopi uygulaması gerçekleştirmeli ve sonunda yapılacak olan kuramsal ve uygulama sınavında başarılı olmalıdır.

Türk Cerrahi Derneği'ne Endoskopi Eğitim Merkezleri'ne Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi endoskopi merkezini eklemesinden dolayı; değerli başkanı Prof Dr Yeşim Erbil başta olmak tüm değerli yönetim kurulu hocalarına sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.
 

HABERE YORUM KAT