1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gençlerin Yaz kamp finali
Gençlerin Yaz kamp finali

Gençlerin Yaz kamp finali

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Elazığ Gezin’deki Çocuk Yaz Kampı, havai fişekli muhteşem bir final gecesiyle sezonu kapattı. Çocuklar kamptaki atölyelerde edindikleri hünerlerini müthiş bir performansla ortaya koyarken, izlemeye gelen he

A+A-

Dezavantajlı çocuklara yönelik olarak 8 devreden oluşan Çocuk Yaz Kampı programı için kapanış gecesi düzenlendi. Def, darbuka, marakas, tencere ve tavalarla kampın bulunduğu sokaklara dalan çocuklar, Gezin halkını düzenleyecekleri gece için Çocuk Yaz Kampı’na davet ederken, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri Hazar Gölü kenarında çocukluk oyunları olan “Sê Gav (Üç Adım)” adlı oyunu oynadı. Göl kumsalında Baydemir ve beraberindekiler başlangıç noktasında attıkları üç adımdan sonra en uzun atlama yarışması yaptı.

Akşam saatlerinde başlayan gecede, kamptaki günlük yaşamdan kesitlerin yer aldığı bir sinevizyon gösterisinin ardından Mamoste Şêrko defle bir şov yaptı. Hemen ardından Doğal Ritim Orkestrası’nı yöneten Şêrko, el arabası, çöp kutusu, tencere, tabak, kaşık, sürahi, şişe gibi günlük hayatta kullanılan alet ve edavatları müzik aleti haline getirip bir konser verdi. Üstün bir performans gösteren çocukların bir bölümü de Doğal Ritim Orkestrası’nın korosunu oluşturdu. Xifşê, Narê, Leyla parçalarını söyleyen Doğal Ritim Orkestrası izleyicilerden büyük beğeni ve alkış aldı.

 

Baydemir: Rüyamız devam edecek

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 8 devre boyunca çocuklara atölye çalışması yapan eğitmenler ile tüm emek veren çalışanlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, “Umudumuzun ve özgürlük yürüyüşümüzün sebebi olan çocuklar... Aranızda olmaktan büyük bir onur duyuyorum” dedi. “Çocuklar ev sahibidir ve bizler de onların misafirleriyiz” diyen Baydemir, “Eğer biz çocuklarımızın kültürüne ve diline sahip çıkarsak bölgemizin geleceği aydınlıktır. Gelecek için yeter ki geçmişimize sahip çıkalım” şeklinde konuştu. Baydemir Mezopotamya ve Ortadoğu topraklarının güçlü ve zengin bir geçmişe salip olduğunu hatırlatarak, “Önemli bilimsel gelişmelerin, güçlü felsefi tartışmaların, güçlü sosyal ve siyasal gelişmelerin temeli bu topraklardır. Bu gelişmeler atalarımızdan alındı. Bu nedenle bu topraklar kutsaldır” dedi. “Bütün yüreğimle bütün moleküllerimle sizlere sesleniyorum” diyen Baydemir, güçlü ve barış dolu bir geleceğin “Hak ve özgürlüklerle süslenmiş bir gelecek” olduğunu söyledi. Baydemir “Birileri buna rüya da dese rüyamız mutlaka devam edecektir” dedi.

 

Protokol kalktı, herkes çocuktu

 

Baydemir, aralarında Diyarbakır Demokrasi Platformu, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, görevden alınan Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş gibi çok sayıda konuk bulunduğunu belirterek, “Biz bugün protokol uygulamadık. Biz bugün çocuklarla 30 yıl geçmişimize gittik. Onlarla çocuklaştık ve onların saf ve temiz dünyasının bir parçası olduk. Aslında keşke ülkeyi yönetenler de günü ve zamanı geldiğinde bir parça çocuklaşabilse. Bir parça da olsa temiz ve güzel dünyayı görebilseler. Emin olun ki pek çok güçlüğü daha kolay aşma imkanına sahip oluruz” diye konuştu.

 

Kamp ateşi karanlıkları aydınlatsın

 

Baydemir daha sonra STK temsilcileri ve konukları kamp ateşini yakmaya davet ederken, “Bu ateşimiz bütün karanlıkları aydınlatsın” dileğinde bulundu. Daha sonra çocuklar, eğitmenleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve izlemeye gelen Gezin halkı, kamp ateşi etrafında halay çekti.

Bütün insanlar el ele tutuşsa...

Daha sonra kız çocuklarından oluşan bir grup “Kabadayılar Okulu” adlı bir skeci sahneledi. Dünyanın kabadayılar tarafından yönetildiği mesajını veren çocuklar tek tek mikrofona gelerek “Biz çocuklar olarak kabadayılığın değil; Sevginin, Dostluğun, Kardeşliğin yeşerdiği bir dünya istiyoruz” diyerek “Hayat bayram olsa; insanlar el ele tutuşsa” parçasıyla alana inip bütün konuklarla el ele tutuşarak oynadı. Baydemir, çocukların ellerini tutarak tam bir çocuk karnavalı havasında “Bütün insanlar el ele tutuşsa, hayat bayram olsa” şarkısını birlikte söyledi.

Havai fişekle coşku patlaması

Final gecesinin sürprizi ise havai fişek gösterisi oldu. Kampın yan tarafında bulunan arazide patlatılan havai fişekler gökyüzünü bir ışık harmonisine dönüştürürken, çocuklar ve izleyicilerde coşku patlaması yaşandı. Bütün Gezin halkının da ilgiyle izlediği havai fişek gösterisinin ardından Yaz Kampı Müzik Grubu sahne aldı. Çocuklar kamp ateşi etrafında çember oluşturup duygusal parçalara eşlik etti. Gece, yıldız meşaleleri ve halaylarla sona erdi.