1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Gençlerin en büyük tehlikesi uyuşturucu
Gençlerin en büyük tehlikesi uyuşturucu

Gençlerin en büyük tehlikesi uyuşturucu

DİYARBAKIR- Yeni Güneydoğu Gençlik Spor Kulübü, Madde Bağımlısı Gençler için Kültür, Spor ve Eğitim Merkezi Projesi başlattı.

A+A-
Projenin tanıtım toplantısında konuşan Diyarbakır Vali Vekili Mehmet Demir, Türkiye'nin en büyük sermayesinin gençlik, gençliğin ise en büyük tehlikesinin uyuşturucu olduğuna dikkat çekti. Kulüp Başkanı Cevdet Nasıranlı ise, uyuşturucunun gençler ve çocuklar arasında bir hastalık gibi yayıldığını söyledi. 
 
Yeni Güneydoğu Gençlik Spor Kulübü'nce Gençlik ve Spor Bakanlığı'na sunularak onaylanan Madde Bağımlısı Gençler için Kültür, Spor ve Eğitim Merkezi Projesi'nin tanıtım toplantısı yapıldı.
 
Toplantıya Diyarbakır Vali Vekili Mehmet Demir, Kulüp Başkanı Cevdet Nasıranlı, kulüp antrenörü Hacı Özbilek ve kulüp yöneticileri ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Vali Vekili Mehmet Demir, uyuşturucunun gençliğin en büyük problemi ve en büyük tehlikesi olduğunu söyledi. Türkiye'nin en büyük sermayesinin gençlik, gençliğin ise en büyük tehlikesinin uyuşturucu olduğuna vurgu yapan Demir, gerek bölgenin, gerekse ülkenin günlük gündeminden dolayı çoğu zaman uyuşturucu konusunu es geçtiklerini belirtti.
 
Uyuşturucunun gençler, çocuklar ve aileler üzerinde ciddi manada bir tahribatı olduğunu kaydeden Demir, "Tespit yaparsak uyuşturucu kullanımı çok küçük yaşlara kadar düşmüş vaziyette. Onun için Sayın Başbakanımızın da yakın zamanda yayınlamış olduğu bir genelge vardı. Bu genelde doğrultusunda da gerek ilimizde, gerekse ülkemizin diğer illerinde bu konuyla ilgili olarak çalışmalar başlamış vaziyette. Biz Yeni Güneydoğu Gençlik Spor Kulübü'nün bu çalışmasını, farkındanlık oluşturma çabasını Valilik olarak destekliyoruz. Diğer spor kulüplerimizin ve sivil toplum kuruluşlarının bu konuyla ilgili gündem ve farkındanlık oluşturacak her türlü çalışmalarının yanındayız" dedi.
 
"BİR KEREDEN BİR ŞEY OLMAZ DİYE BAŞLIYOR"
 
Ailelere çocuklarını takip etmeleri çağrısında bulunan Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Kimlerle arkadaş olduklarını ve nerelere gittiklerini ve nerelere takıldıklarını lütfen takip etsinler. Çünkü uyuşturucu, gençliğimizin enerjisini tüketen bir tehlikedir. Gençliğimiz enerjisini spora, sportif faaliyetlere, okullara, memleketimiz ve ilimiz için hayırlı konulara harcamamız lazım. Ama illetle de mücadele başlatmamız lazım.
 
Mücadeleyi ciddi tutmamız lazım. Onun için lütfen aileler çocuklarını takip etsinler. Genç arkadaşlara da bir tasfiyemiz olacak. Lütfen arkadaşlarını düzgün seçsinler ve arkadaşlarının kendileriyle ilgili taleplerine dikkat etsinler. 'Bir kereden bir şey olmaz' diye başlıyor bu işler. Sonra bağımlı olup çıkıyorlar. Hayatları kararıyor maalesef. Onun için seçtikleri arkadaşlara dikkat etsinler."
 
Demir, okullara mümkün olduğu kadar uyuşturucuyu sokmamaya çalıştıklarını ve bununla mücadele edeceklerini sözlerine ekledi.
 
Yeni Güneydoğu Gençlik Spor Kulübü Başkanı Nasıranlı ise, dünyadaki birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin başlıca sorunlarından birinin uyuşturucu madde kullanımı olduğunu belirterek, uyuşturucu ile mücadelenin de buna paralel olarak gün geçtikçe arttığını ifade etti. Türkiye'de de son yıllarda uyuşturucu ile mücadele çalışmalarının hız kazandığını kaydeden Nasıranlı, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun uyuşturucu ile ilgili genelge yayınlamasının da bu mücadeleye ne kadar önem verildiğinin göstergesi olduğunu dile getirdi.
 
"UYUŞTURUCU BULAŞICI BİR HASTALIK GİBİ YAYILIYOR"
 
Uyuşturucuyu tehlikeli ve bulaşıcı bir hastalık olarak gördüklerini kaydeden Nasıranlı, "2012 yılında yaptığım bir araştırmada 400 aile ile görüşüp, anket yaptım. Bunun sonucunda kendi arkadaş çevrelerinde madde bağımlısı olan çocuk ve gençlerin maddeye bulaşma riskinin daha fazla olduğunu fark ettim. Yani bağımlılık bulaşıcı bir hastalık gibi çevreden yayılıyor. Bu nedenle uyuşturucu kullananlara hasta gözüyle bakıp, onların tedavisi için çalışma yürütülmesi gerekmektedir" diye konuştu. 
 
Diyarbakır'da binlerce çocuk ve gencin bu hastalığa yakalandığını vurgulayan Nasıranlı, "Bunların bu hastalığı başka arkadaşlarına bulaştırma riski çok yüksek. Bu nedenle bu çocuk ve gençlerimizin bir an önce tedavi edilmesi gerekiyor. Bunun için de Diyarbakır'da tam teşekküllü bir hastanenin açılması gerekiyor" şeklinde konuştu.
 
"UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE PROJELERİMİZ ONAYLANDI"
 
Kulüp olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı'na iki proje sunduklarını ve bu projelerin onaylanarak bir yıl boyunca yürütüleceğini dile getiren Nasıranlı, “Aynı zamanda Karacadağ Kalkınma Ajansı'ndan aldığımız destekle de okullarda seminer verebilecek eğitimcilerin yetiştirilmesi için ayrı bir projemiz daha kabul edildi.
 
Yine kulüp olarak Diyarbakır'da birçok okulun spor salonlarında çalışmalar yürütüyor ve salonlarda çocuklarımızın daha iyi çalışma yapabilmeleri için malzeme yardımlarında bulunuyoruz. Ayrıca Diyarbakır'daki madde bağımlığı ile mücadele çalışmalarının çok yetersiz olduğunu görmekteyiz. Bugüne kadar yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde anlaşılmıştır ki bu konu çok yönlü ve kapsamlı olduğu için çalışmalarımız da çok yönlü ve kapsamlı sürecektir" ifadelerini kullandı.
 
(MP-YRT-CC-Y)
 

HABERE YORUM KAT