1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gençlere Diyarbakır dopingi
Gençlere Diyarbakır dopingi

Gençlere Diyarbakır dopingi

Sınava girmek için Diyarbakır’a gelen Hakkarili 20 kişilik genç, sınav öncesi moral için Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i makamında ziyaret ettikten sonra, Baydemir’in önerisi ile kente turistik bir gezi yaptı. Çoğ

A+A-

Halk Bankası’nı işe yerleştireceği bin 500 kişi için açtığı sınava girmek için Diyarbakır’a akın eden bölge öğrencilerinden 20 kişilik Hakkarili bir grup genç, sınav öncesi moral için Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir’i makamında ziyaret etti. Ziyaretten oldukça memnun kalan Baydemir, insan geleceğinin salt sınavlara endekslenen eğitim sistemini eleştirirken, öğrencilerin başarılı olması için çalışmalarının önemine işaret etti. Gençlerle bir süre sohbet eden Baydemir, Diyarbakır’ı nasıl bulduklarını sorusuna kenti çok tanımıyoruz yanıtını alınca, gençlik grubu için hemen bir kent gezisi programı hazırlanmasını istedi. Baydemir ile toplu bir hatıra fotoğrafı çeken gençlik grubu daha sonra Büyükşehir Belediyesi’nin tahsis ettiği araç ve rehberliğinde kente turistik bir gezi düzenledi.

 

Güneşevi’ne hayran kaldılar

Önce Güneşevi’ni ziyaret eden öğrenciler, burada güneşten elde edilen enerji ile sağlanan elektrik sistemine hayran kalırken, Gültekin Aydeniz’in anlatımları sonucunda bu projenin Hakkari’de de uygulanması için destek istediler. Ardından Diyarbakır’ın tarihi mekanlarının yoğunlaştığı Suriçi’nde Gazi Caddesi’ni gezen gençler rehberden bilgi aldı. Gençlik grubu daha sonra Ayşenur Zarakolu Parkormanı’nı gezdi. Parkta hoş vakit geçiren Hakkarili gençler cep telefonu ile parkormanın güzelliğini kaydetti, fotoğraf çektirdi. Dicle Cafe’de oturup Diyarbakır’da gördüklerini değerlendiren gençler Büyükşehir Belediyesi’nin çok güzel çalışmalara imza attığını ve bu çalışmalardan çok etkilendiklerini ifade etti.

Hakkari’den toplam 300 civarında gencin sınav için Diyarbakır’a geldiğini ifade eden gençler bu sınava Türkiye genelinde 250 ile 300 bin kişinin gireceğini ancak bin 500 kişinin işe yerleştirileceğini belirtti. Gençler sınava başvurunun çokluğu karşısında kendi şanslarının zayıf olduğunu belirterek ancak Diyarbakır’ı gezmenin ve Baydemir’le tanışmanın kendilerine büyük bir moral kazandırdığını söylediler.