1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gençlerden iş adamlarına yatırım çağrısı
Gençlerden iş adamlarına yatırım çağrısı

Gençlerden iş adamlarına yatırım çağrısı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde istihdama yönelik iş alanlarının yetersiz olması, ilçedeki gençlerin çalışmak için gurbete gitmelerine yol açtığı belirtilirken, ilçedeki gençler iş adamlarına yatırım çağrısında bulundu.

A+A-

Çermik’te insanların geçimlerini tarım, hayvancılık ve hizmet sektörüyle sağladıklarını dile getiren ilçe gençleri, ilçede sanayinin yok denecek kadar az olmasından yakındı.

Bu nedenle Çermikli iş adamlarının memleketlerine vefa borçlarını ödemek için ilçeye yatırım yapmaya davet ettiklerini belirten ilçe sakinleri Çermik’te sanayi denilince akla gelen en büyük endüstriyel faaliyetin mermercilik olduğunu dile getirdi.

Çermik'in mermer rezervi bakımından oldukça zengin bir yer olduğunu ifade eden ilçe sakinleri, "Yapılan çalışmalar neticesinde ilçemizin 25 milyon metreküp ekonomik ve işletilebilir rezerve sahip olduğu görülmüştür. Çermik’te istihdama yönelik iş alanlarının yetersizliğinden dolayı ailelerimizi geride bırakarak gurbette çalışmaya gitmek zorunda kalıyoruz. Mermercilik alanında ilçede zengin mermer rezervinin olmasına rağmen 2 mermer fabrikası, 4 atölye ve 9 ocağın bulunduğu ilçemizde istihdam oluşturmak amacıyla yeni mermer ocakları açılmalıdır. Mermer sektörünün yanı sıra ilçede tuğla ve kiremit fabrikalarının açılmasının da ilçe ekonomisine büyük katkı sağlayacağını ve istihdam oluşturacağına inanıyoruz.

Çermik’in her tarafında tuğla ve kiremit için ham madde mevcuttur. Başta ilçemiz olmak üzere, ilimizin ve bölgemizin hızla gelişen inşaat yapılarının sürekli arttığı bir bölge olduğu düşünüldüğünde bu alanda kurulacak bir fabrika için pazar problemi yaşanmayacak, özel sektörün ilçeye kazandıracakları fabrikalar sayesinde ilçemizde ekmek paralarını kazanabileceğiz" ifadelerini kullandı. 


(HG-AKK-Y)

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler