1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gençlerden damlaya damlaya çöl olur projesi
Gençlerden damlaya damlaya çöl olur projesi

Gençlerden damlaya damlaya çöl olur projesi

Doğal Su Kaynaklarını Koruma ve Yaşatma Grubu üyesi dört genç, suyun bilinçli kullanımı konusunda farkındalık yaratmak amacıyla “Damlaya Damlaya Çöl Olur Projesi” başlattı.

A+A-

Diyarbakır Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyelerinin oluşturduğu Doğal Su Kaynaklarını Koruma ve Yaşatma Grubu, Avrupa Birliği Eğitim ve Kültür Genel Merkezi-Gençlik Programlarına sunduğu “Damlaya Damlaya Çöl Olur Projesi” kabul edildi. Dünyadaki su sorunundan hareketle Diyarbakır'da suyun bilinçli kullanımı ve su tasarrufu konusunda farkındalık yaratılması amaçlanıyor.

Atölye çalışmaları yapılacak

Diyarbakır'ın birbirinden farklı sosyo-ekonomik yapılarıyla dikkat çeken Yenişehir ve Bağlar ilçelerinde yürütülecek proje ile 20 çocuğa fotoğraf, 10 çocuğa tiyatro,10 genç ile kısa film eğitimleri bir atölye çalışması halinde verilecek. Eğitimlerin sona ermesinin ardından fotoğraf sergisi düzenlenecek, tiyatro oyunu sahnelenecek ve kısa film gösterimi yapılacak.

Sosyal medya da kullanılacak

Diğer yandan pilot ilköğretim okulları ve liselerde seminerler gerçekleştirilecek, proje broşür, afiş ve rüzgar gülleriyle de desteklenecek. Projede sosyal medya da aktif olarak kullanılacak. Web sitesi, blog ile facebook grupları kurulacak ve bu alanlar üzerinde gerekli bilinçlendirme ve tanıtım çalışmaları eş zamanlı olarak sürdürülecek. Projenin süresi olan 5 ayın sonunda ise sonuçlar bir tanıtım CD'si eşliğinde kamuoyu ile paylaşılacak.

Su tasarrufu bilinci oluşturmalıyız

Proje, Doğal Su Kaynaklarını Koruma ve Yaşatma Grubu Sözcüsü Vedat Elibal, Merve Demirdağ, Cihan Birtam ve Reyhan Aksoy tarafından yürütülüyor.

Konu ile ilgili görüşlerini aktaran Doğal Su Kaynaklarını Koruma ve Yaşatma Grubu Sözcüsü Vedat Elibal, dünyanın pek çok yerinde içilebilir su kaynaklarının hızla azaldığını söyledi. Gelecek nesillere susuz bir dünya bırakmamak için bugünden hareket edilmesi gerektiğini söyleyen Elibal, “Gelecekte yaşanması zor bir dünya yaşanmaması için su tasarrufu bilinci oluşturmamız şart” diye konuştu.

“Damlaya Damlaya Çöl Olur Projesi”ne, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, DİSKİ Genel Müdürlüğü, Valilik, Milli Eğitim Müdürlüğü, Diyarbakır Kent Konseyi, Gençlik ve Değişim Derneği ve kentteki sivil toplum kuruluşları da destek veriyor