1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gençlerden Baydemir'e ziyaret
Gençlerden Baydemir'e ziyaret

Gençlerden Baydemir'e ziyaret

Dicle Üniversitesi Sosyal Bilimler Kulübü öğrencileri Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti. Öğrenciler kültürel mirasın korunması konusunda üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi.

A+A-

Dicle Üniversite Sosyal Bilimler Kulübü üyesi 30 öğrenci Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe ve kendilerine tarihi ve turistik mekanları gezdiren Profesyonel Turist Rehberi Metin Özçelik ile birlikte Baydemir'i ziyaret etti.  Öğrenciler Diyarbakır'daki kültürel mirasın korunması konusunda bilinç yaratmak için çaba sarf ettiklerini, surların etrafında temizlik kampanyaları yaparak, gençlerdeki duyarlılığı arttırmayı hedeflediklerini söyledi. Gençler ayrıca kentteki yoksul kesim için işadamlarından yardım talep ettiklerini ve bu insanlara ulaştırdıklarını, engelliler için mavi kapak biriktirerek, 21 tekerlekli sandalyeyi ihtiyaç sahiplerine verdiklerini söyledi. Kültürel mirasın korunarak geleceğe aktarılmasında rol almak istediklerini söyleyen gençler, konuya ilişkin aktivitelere katılmak istediklerini ifade etti.

Baydemir de “Sadece yaptıklarımızdan değil yapma imkanına sahip olup da yapmadıklarımızdan da mesulüz” diyerek gençleri üstlendikleri sosyal sorumluluktan dolayı kutladı. Öğrencilik döneminin en keyifli ve verimli zamanlar olduğunu anımsatan Baydemir, mutlaka ana dillerinin yanı sıra yabancı bir dile hakim olmalarını önerdi. Baydemir bölgede yaşanan 30 yıllık çatışma sürecinin ardından oluşan sosyal ve politik yaraların sarılması için okullarında mezun olmalarının şart olduğunu söyleyerek, gençlerden toplum yayarına aktivite içerisinde yer almalarını istedi. Baydemir ayrıca madde bağımlısı gençlere ilişkin yakın zamanda bir forum düzenleyeceklerini bu gençleri madde bağımlılığından korumak için kurucusu olacağı derneğin çalışma yürüteceğini belirtti.

Kültürel mirasın korunarak, geleceğe aktarılmasında farkındalık yaratmak için en önemli yöntemin kentte yaşayanların nasıl bir değere sahip oldukları konusunda bilinçlendirmenin gerekliliğine vurgu yaparak, “Son on yılda yapılanlarla birlikte farkındalık yarattık. Kentin surlara ve kültürel mirasa sahip çıkma konusunda on yıl öncesiyle çok fark var” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT