1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gençler tarihle tanışıyor
Gençler tarihle tanışıyor

Gençler tarihle tanışıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin gençlerde farkındalık yaratmak amacıyla başlattığı tarihi ve turistik yerleri tanıtma gezileri başladı. 5 yıldır devam eden geleneksel gezilerden bu yıl 450 öğrencinin faydalanması bekleniyor.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı'nın KUDEB Şube Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı'nın birlikte organize ettiği geleneksel gezilerin bu yıl ilki gerçekleşti. Tarihi ve kültürel mirası koruma bilincinin oluşturulması amacıyla başlatılan gezinin ilk talihlileri 85. Yıl Milli Egemenlik Anadolu Lisesi öğrencileri oldu.

40 öğrenci öğretmen ve idarecileri eşliğinde Büyükşehir Belediyesi'nin tahsis ettiği araçla okullarından alınarak, gezinin ilk durağı olan Ongözlü Köprü'ye getirildi. Öğrenciler; Sanat Tarihçi Kadri Avcı ve Turizm Birimi çalışanı Şirin Gencer'in mihmandarlığıyla Keçi Burcu, Dört Ayaklı Minare, Surp Giragos Kilisesi, Hasanpaşa Hanı, Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Cemilpaşa Konağı, Ahmed Arif Müzesi, Ulu Cami'yi dolaştırılarak tarihi geçmişi hakkında bilgi verildi.

Gezinin en keyifli son durağı ise Dengbêj Evi oldu. Burada öğle yemeği yiyen öğrenciler dengbêjlerin kılamlarını dinleyerek, şarkılar söyleyip halay çekerek, günün yorgunluğunu attılar. Kürt sözlü edebiyatının temsilcileri dengbêjlik hakkında bilgi alan öğrenciler çok verimli bir gün geçirdiklerini söyleyerek, Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ettiler.

8 hafta sürecek geziden 5'i lise, 5'i ilköğretim olmak üzere 10 okul faydalanacak. Toplamda 450 öğrencinin yararlanacağı geziye katılacak okullar ise şunlar olacak: Şehit Jandarma Üsteğmen Tevfik Pehlivan Ortaokulu, Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Fatih Ortaokulu, Toplu Konut Lisesi, Fevzi Çakmak Ortaokulu, Yunus Emre Anadolu İmam Hatip Lisesi, Gazi Ortaokulu, Vali Gökhan Aydıner Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, İMKB Hattat Hamit Aytaç Ortaokulu.

HABERE YORUM KAT